„Nejprve to byl Starý Poddvorov v pátek. V pondělí a úterý vždy čtyři další. Teď pokračujeme do dalších okresů," uvedl jeden z komisařů a starosta Hýsel Tibor Skalka. Jak doplnil v této fázi nikdo z komise, ani její předsedkyně, nemůže říkat nic bližšího. V každé z vesnic se na prezentaci toho nejlepšího z místního života účastnily desítky lidí. Výsledky jejich práce útočí na všechny smysly.

„K pohoštění jsme nabídli béleše, ale také škvarky ze zabíjačky. Naši houbaři přidali i oblíbené sviňůrky," uvedl starosta Ratíškovic Josef Uhlík, který hodnotitelům představil i drezínu na Baťově vlečce, téměř hotvou cyklostezku, velmi aktivní skauty či nedávno otevřenou kompostárnu. Komisaři mohli vidět dokonce i břišní tanečnici, která dokreslovala dojem při představení opravených místností u knihovny, které slouží jako cvičebny.

V Tvarožné Lhotě samozřejmě nemohla chybět prohlídka salaše. Komise ale navštívila i meruňkové sady, školku nebo chovatele exotického ptactva. „Myslím, že návštěva se vydařila a snad jsme komisi zaujali," uvedla starostka blízké Blatničky, která se zase pochlubila protipovodňovými opatřeními nebo výrobnou krojů. „Vím ale, že rozhodování bude mít těžké. Sama jsem si to před několika lety vyzkoušela. Každá vesnice, která se přihlásila, je něčím zajímavá," dodala k tomu, že výsledky bývají těsné. Blatnička už patří mezi ty, kteří se soutěží mají zkušenosti, to výše uvedené Ratíškovice se účastní poprvé.

„Myslím, že jsme vesnicí skutečně bohatou na spolkový život. Měli jsme se čím pochlubit. Navíc se v poslední době podařilo vícero zajímavých investic," uvedl, na co sází, starosta Ratíškovic.

Obce přihlášené do soutěže komisaři hodnotí v jedenácti oblastech. Jsou to koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.

Podle úspěchu v různých oblastech mohou získat některou z vyhlašovaných cen spojených i s příslibem dotace. V krajském kole v minulosti zvítězily například Lužice či Terezín. Krajský vítěz pak vždy postupuje ještě do celostátního kola.

Z okresu Hodonín letos soutěží:

Blatnička
Ostrovánky
Ratíškovice
Starý Poddvorov
Tvarožná Lhota
Věteřov
Žarošice
Ždánice
Želetice