Až dva miliony korun může získat obec, která zvítězí v letošním ročníku soutěže Vesnice roku. Tentokrát se přihlásilo dvě stě sedmdesát osm obcí. Hodonínsko má devět zástupců. 
O vítězi se rozhodne v polovině září.

„Všechny přihlášené obce budeme hodnotit nejprve 
v krajském kole. Do celostátního kola pak za kraj postoupí vždy jedna obec, která získá Zlatou stuhu v krajském kole. V celostátním kole se vyhodnotí první tři místa," sdělila mluvčí soutěže Miroslava Tichá s tím, že se bude v jednotlivých obcích posuzovat jedenáct oblastí.

Jsou jimi koncepční dokumenty, společenský život, aktivity občanů, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň 
v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.

Mezi devíti odvážnými je letos například Blatnička, která se soutěže zúčastnila již čtyřikrát. V roce 2002 dokonce soutěž vyhrála. Důvodů, proč se do ní Blatnička letos přihlásila, je hned několik. Starostka Jarmila Hrušková totiž v soutěži vidí velký přínos.

„Nejde jen o peníze, které může obec vyhrát, ale i o inspiraci a zkušenosti. Když jsme před lety soutěž vyhráli, rok na to jsem byla předsedkyní a pak i místopředsedkyní komise, která o titulu rozhoduje. Objela jsem tak všechny soutěžní obce a mohla srovnávat. Díky tomu jsem si uvědomila, co u nás chybí a v čem jsme naopak napřed," vyzvedla Hrušková, která dodala, že za výhru tehdy obec zateplila kulturní dům a dokončila víceúčelové hřiště.

Podruhé zkusí štěstí i Tvarožná Lhota, která v roce 2007 v soutěži vyhrála zelenou stuhu. Přirovnat ji lze ke třetímu místu. „Chceme si hlavně poměřit, jak výrazný skok jsme za těch pět let udělali. Kvůli soutěži nechystáme nic speciálního, spíš obec ukážeme v jejím každodenním životě," uvedla starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová.

Vůbec poprvé letos zkusí štěstí Ratíškovice. Do soutěže se v minulosti nepřihlásila kvůli omezení vztahujícímu se k nižšímu počtu obyvatel. „Pravidla se ale trochu změnila, tak jsme si řekli, že to zkusíme. Máme zde bohatý spolkový život a obec se neustále opravuje. Myslím si, že máme co ukázat," uvedl starosta Ratíškovic Josef Uhlík.

Komisaři zavítají také do Ostrovánek, Starého Poddvorova, Věteřova, Žarošic, Ždánic a Želetic.

Z jihomoravského kraje má Hodonínsko nejvyšší počet účastníků soutěžících.

O postupu obcí z krajských kol budou rozhodovat v květnu a červnu. Vítězové krajského kola získají Zlatou stuhu, ke které obdrží jeden milion korun. Za modrou, bílou a oranžovou stuhu je odměna šest set tisíc korun. K zelené stuze patří odměna čtyři sta tisíc korun.

O vítězi soutěže se rozhodne patnáctého září v Luhačovicích. Na Mezinárodním dětském folklorním festivalu Písní a tancem je naplánované vyhlášení soutěže.

Vesnice roku se vyhlašuje od roku 1995. Za tu dobu v ní uspěly například Mikulčice, Terezín, Skoronice, Želetice, Hroznová Lhota, Hýsly, Milotice, Lužice či Ždánice.

Jihomoravským vítězem loňského ročníku se stala obec Vavřinec z Blanenska.