TETOVÁNÍ U CIMBÁLU

Kde: Hodonín, kuželna Skittles Clubu ve Velkomoravské ulici

Kdy: sobota, 18.00

Netradiční Tetování u cimbálu pořádá Tattoo cube. „Živá tradice je taková, která se nebojí nových cestiček. Mrtvá tradice shnije v těsné konzervě starých schémat. Přijďte oživit naši kulturu, ze které jsme vzešli. Kulturu, která se nám hluboko zaryla pod kůži," zve na Tetování u cimbálu Lucie Kaňovská. V sobotu večer zahraje Neoveská cimbálová muzika, slovácké folklorní tetování ukáže v praxi Jakub Novák a přednášet o slováckých folklorních motivech a jejich symbolice budou Zuzana Zimková-Procházková a Magdaléna Rutarová.

ZKOUŠKY UCHAZEČŮ O LOVECKÝ LÍSTEK

Kde: Hodonín, před radnicí

Kdy: sobota

Pro každého zájemce mohou být zajímavé zkoušky uchazečů o lovecký lístek. V osm ráno totiž začíná slavnostní nástup před hodonínskou radnicí, kde zatroubí trubači. „Pak se představí zkušební komisaři. Budeme velmi rádi, když se lidé přijdou podívat," sdělil jeden ze zkoušejících a člen hodonínské Okresní myslivecké rady František Vaďura s tím, že se letos ke zkouškám přihlásilo dvaadvacet adeptů. Nejmladší z nich je teprve šestnáctiletá dívka. I tu čekají zkoušky ze sedmi předmětů, mezi nimiž je například zoologie, biologie, kynologie nebo dějiny myslivosti. Zajímavý bude i závěr zkoušek, kdy kolem půl druhé odpoledne přijde na řadu opět před radnicí pasování dvou nejlepších absolventů.

ZABIJAČKY

Kde: Bukovany, Bohuslavice

Kdy: sobota

Hned na dvou místech Kyjovska se v sobotu uskuteční zabijačkové akce. Jako první zahájí zabijačku zahrádkáři v Bohuslavicích. Začne hned v osm ráno. „Přímo v centru obce budeme vařit čerstvou ovarovou polévku, jitrnice, prejt a další speciality," láká pořadatel akce Viktor Kupský. Kromě tradičních zabijačkových pochutin bude k dostání například i paštika. „V naší klubovně bude hřát krb a lidé si mohou dát grog či svařák," dodává Kupský.

Na Bukovanském mlýně začne Slovácká zabijačka v 10.00. Podle pořadatelů bývá velký zájem o ukázku klasického řeznického řemesla bourání vepřových půlek, výrobu jaternic a jelítek, zabijačkové polévky a voňavého ovaru, vytahování právě uvařeného masa z kotle a ochutnávku výsledných zabijačkových pochoutek.

VÝSTAVY VÍN

Kde: Kozojídky, Vracov, Strážnice a Hýsly

Kdy: sobota

Hned kvarteto koštů čeká na milovníky vína tuto sobotu. Na Obecním úřadě v Kozojídkách se začíná koštovat už v 10.00. Ve vracovské sokolovně a v hýselském obecním úřadě ve 13.00. O hodinu později odzátkují láhve s bílým i červeným při Místní výstavě vín ve strážnickém kulturním domě.

REVIZOR PŘEHLÍDKA SOUČASNÉHO AUDIOVIZUÁLNÍHO UMĚNÍ

Kde: Veselí nad Moravou, kino Morava a Panský dvůr

Kdy: pátek a sobota

Teprve podruhé se tato přehlídka uskuteční ve Veselí nad Moravou. Pořadatelé se opět zaměří na hranici mezi filmovým, výtvarným a hudebním uměním a jejich vzájemné prolínání. „Letos divákům nabídneme performaci mexické umělkyně Cristiny Maldonado, která uvede montáž a práci s filmovým materiálem. Vedle ní se představí i zástupci české alternativní scény, například výtvarníci, kurátoři nebo hudebníci z pražské galerie am180," upozornil ředitel pořádajícího Veselského kulturního centra Michal Blažíček.

PLES MUZIKANTŮ

Kde: Hodonín, Dům kultury

Kdy: pátek a sobota

V pátek zahraje Veselá muzika Ratíškovice, DH Mistříňanka, DH Kameníkovi muzikanti, DH Stříbrňanka, DH Dubňanka, DH Žadovjáci, DH Rozmarýnka, Šestka Josefa Konečného a Cimbálová muzika Grajcar. Sobota bude patřit ZUŠ Dolní Bojanovice, DH Bučkovanka, DH Drietomanka, DH Hulíňané, DH Trnkovjanka, DH Bojané, DH Liduška, Slovácké kapele Romana Horňáčka a Cimbálové muzice Slovácko ml.