1. KOŠT OVOCNÝCH PÁLENEK A KYSANÉHO ZELÍ

Kde: Mikulčice, Kulturní dům

Kdy: sobota, 14.00

Přes tisíc vzorků pálenek i likérů ochutnají ti, kteří v sobotu přijedou do Mikulčic. Tamnímu spolku Gurmánů, který tradiční akci pořádá, se sešly pálenky ze sto deseti obcí Moravy, Čech, Slezska, ale i Slovenska a Rakouska. „V koštu zelí nebudou chybět krajové speciality, jako jsou zelové placky, zelové ondráše, zelňačka, ale i škvarkové pagáče. Počítáme, že se opět sejde kolem šedesáti vzorků," uvedl šéf sdružení Vít Pavka. K poslechu zahraje cimbálová muzika.

2. LOUTKOVÁ DÍLNA S PŘEDSTAVENÍM

Kde: Veselí nad Moravou, víceúčelový sál Panského dvora

Kdy: sobota, 14.00-17.00, neděle 9.00-12.00.

Děti i dospělí si mohou o víkendu vyrobit vlastní loutky pod vedením Johany Vaňousové a Tomsi Legierskeho. „Základem loutek bude PET lahev, na kterou si účastníci dílny vyrobí vlastní tělo i hlavičku. Veškerý materiál bude k dispozici přímo na místě, takže si stačí vzít pouze nápad," uvedl za pořádající Veselské kulturní centrum Ivo Juřena. Jak doplnil, loutkovou dílnu uzavře divadelní představení Detektiv Lupa a tajemná věž, kterou zahraje Vaňousová a Legierski v neděli od patnácti hodin na Panském dvoře. Představení je určeno dětem od pěti let a trvá čtyřicet minut.

3. O NEJLEPŠÍ JITRNIČKU

Kde: Bukovany, Bukovanský mlýn

Kdy: sobota, 10.00

Kulturně-gastronomický program plný zábavy a dobrého jídla, který nabídne jitrničky od řezníků ze širokého okolí. Kromě cen odborné poroty se bude vyhlašovat také cena diváků.

Program odstartuje již v deset hodin, kdy se budou prodávat zabijačkové speciality. Připravena je i ukázka zpracování jitrniček.

Degustace spojená s ochutnávkou vín a ukázkou tradičních výrobků začne ve čtrnáct hodin. Po celý den se o zábavu postará harmonikář a tetička Hubáčková.

Součástí akce jsou i prohlídky mlýna, projížďky na ponících. Od devatenácti hodin zahraje v Mlynářské restauraci cimbálová muzika Jury Petrů.