Například už na pátý ročník „Mikulecké zabijačky” zvou 
v sobotu Gurmáni z Mikulčic. Letos porazí dokonce čtyři čuníky, což je o dva více než loni. „Snad to bude stačit. Loni nás totiž zaskočila velká návštěvnost. U výdejny jídel se utvořily fronty,” říká za organizátory zabijačky Gurmán Vít Pavka.

Návštěvníci budou moct ochutnat deset zabijačkových chodů a k tomu zhruba po padesáti vzorcích vín místních vinařů a stejné množství pálenek z Mikulčic a okolí. Mimo klasických jitrniček, jelítek či ovarové polévky Gurmáni připraví i čtyři místní speciality, které se jinde než v Mikulčicích nevaří. Návštěvníci tak mohou ochutnat například Matúšovu zabijačkovou karmínu či játra kmotra Rašky. K ochutnávce bude vyhrávat písničky různých hudebních žánrů kapela Amadeus. Zabijačka začíná v sobotu ve 13.00, ale zakoupit si její produkty ve stánku mohou zájemci jen od 11.00 do 13.00.

Kdo by chtěl u slováckých tradic v sobotu zůstat, může si zajít do kyjovského kina Panorama na promítání dokumentu „Lidi nadaní na všecko”. Film, který natočila a režírovala Katka Hornová z Hodonína, je ohlédnutím za Slováckým rokem 2011, který se poprvé uskutečnil před devadesáti lety. „Dokument vypráví o lidech žijících na Kyjovsku, jejichž životní postoje, úsilí a zkušenosti gradují v den oslav,” stojí v pozvánce na promítání. To začne v 16.00.

Neméně zajímavý zážitek slibuje cestopisná přednáška Michaela Balíka v Tvarožné Lhotě. Tento fotograf byl totiž účastníkem expedice v egyptském Abúsíru a v sobotu od 18.00 ve Společenském domě bude vyprávět o objevu nevykradené hrobky v hloubce jednadvaceti metrů pod povrchem pouště, v níž ležel dva a půl tisíce let její majitel.

Tomu, že se blíží Vánoce, nasvědčuje i nabídka víkendových, vánočně laděných akcí. Například ve Bzenci připravilo Sdružení rodičů a přátel školy při bzenecké základní škole Vánoční výstavu ručních prací a řemesel. „K vidění budou paličkování, řezbářství, vyšívání, výroba figurek ze šústí, výroba smaltovaných šperků, malování na hedvábí, tkaní a další. Účast přislíbil i houslař, domácí výrobci potravin, jako jsou sýry či uzeniny, ale také občanské sdružení KROK z Kyjova, které bude prezentovat výrobky svých zrakově postižených klientů a předvádět ruční práce,” vyjmenovala Alexandra Korvasová. Chybět podle ní nebudou ani perníčky a cukroví. Vstup na výstavu, která začne v neděli ve 13.00 v kulturním domě, je dobrovolný a návštěvníci budou moci řemesla sami vyzkoušet a řemeslné výrobky i zakoupit.

Na mnoha místech regionu, například v Hodoníně, Veselí nad Moravou či Lužicích, se budou o víkendu rozsvěcovat vánoční stromy.