Podle vedoucí tamního památníku Gabriely Dreslerové jde o dlouhodobý plán. „Tyto původně stavební buňky jako místo občerstvení již dosloužily. Obdobně byly odstraněny i další podobné stavby z prostoru bývalé archeologické základny. Dochází tak k očištění areálu a jeho většímu pohledovému otevření návštěvníkům,“ řekla vedoucí.

Konec stávajícího bistra vyvolalo mezi některými lidmi vlnu kritiky. Obávají se například toho, že nová varianta bude dostupná pouze pro návštěvníky platící za prohlídku cenné expozice a nikoliv pro ty, kteří přijdou jen na procházku nebo projíždějí na kole.

Patří mezi ně například Magda Hubačková. „Je to velká škoda. První, kam lidi zamířili, bylo právě toto občerstvení. Bezva posezení v krásném prostředí a průlezky pro děti. Hodně lidí z okolí tam jezdilo na sodovku, pivo a potkat se s přáteli. Třeba tam ale vymyslí něco nového a lepšího,“ zamýšlela se žena.

Vedoucí památníku obavy vyvrací. Bistro sice vznikne v hlavní budově, dostupné však bude i skupinám, jež nemíří za archeologickým poznáním. „Víme, že návštěva areálu není jen o organizovaných prohlídkách. Zvláště v dnešní covidem poznamenané době, kdy je potřeba co největší rozptyl,“ potvrdila Dreslerová.

Po výběrovém řízení má občerstvení vzniknout v jarních měsících. V té souvislosti je možné, že dojde k posunu zahájení letošní návštěvnické sezony. „Budeme se ale snažit tak, abychom vše uspíšili,“ přislíbila vedoucí.

Nově se poblíž hradiště objevila také značka omezující vjezd motorových vozidel ve večerních a nočních hodinách. Podle informací redakce jde o dočasnou snahu lidí starajících se o tamní přírodu. Slovanské hradiště se v minulosti stalo cílem vandalů, kteří mimo jiné rozjezdili cenné louky. Vedení areálu i kvůli tomu řešilo funkčnost zabezpečení kamerovým systémem.