Poslední červnový den, který pro studenty znamená konec trápení a začátek prázdnin, se pomalu blíží. Někteří žáci a studenti se z něj ale nejspíš moc radovat nebudou. Obavy ze známek, které donesou domů na vysvědčení, jim možná začátek prázdnin pokazí. Odborníci rodičům vzkazují: Tělesný trest nebo výčitky nejsou řešením.

„Samozřejmě si asi každý rodič uvědomuje, že v poslední den školního roku se už vlastně nic nenapraví. Ale ne vždy dokáže při pohledu na ten konečný výsledek zareagovat přiměřeně,“ říká vedoucí hodonínské Linky důvěry Pavla Hanačíková.

Umět se domluvit

Podobný názor má i ředitelka Zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků v Hodoníně Hana Krojzlová.

„Je důležité uvědomit si, že známky nejsou všechno. A než mít dítě, které uteče od rodiny nebo si nějak ublíží, je pořád lepší ta špatná známka s tím, že si doma obě strany sednou a domluví se, jakým způsobem by si dítě představovalo pomoc ze strany rodičů, aby se známky v příštím školním roce zlepšily,“ míní Krojzlová. „Chápu, že každý chce, aby mělo jeho dítě pěkné známky a v životě se uplatnilo, ale kolikrát je dobrý řemeslník, který je pěkně zaplacený a lidé si ho váží. Důležitější je vychovat slušného člověka,“ dodává.

K překvapení na konci školního roku však nemusí docházet. Sami rodiče totiž mají během roku spoustu příležitostí sledovat studijní úspěchy svého dítěte, ať už prostřednictvím třídních schůzek, dnů otevřených dveří nebo konzultačních hodin. Mnohdy tak záleží pouze na přístupu.

„Každá škola s rodiči komunikuje. Stává se spíš to, že někteří rodiče nemají čas do školy chodit. Většinou je to tak, že když jsou děti bezproblémové, tak rodiče do školy chodí a když nějaký problém nastane, tak ti, se kterými by ředitelství potřebovalo mluvit, do školy nepřijdou,“ popisuje Krojzlová.

Pokud s koncem června přijdou obavy z výsledku půlroční práce ať už u žáčků a studentů nebo jejich rodičů, je místo, kam se může každý obrátit. Každý rok v době začátku prázdnin pomáhá všem, kteří mají pochyby, právě hodonínská Linka důvěry.

„Obavy dětí mohou bohužel být opodstatněné. Důležité je, aby v takové situaci nemusely zůstat samy, měly někoho, komu se svěří, kdo jim poskytne podporu,“ říká Hanačíková.

„Kohokoli z blízkých, babičku, dědu, staršího sourozence, člověka, kterého zná a věří mu. Nebo naopak někoho anonymního, pracovníka linky, kterému může říct opravdu všechno, cokoli bezpečně a bez obav,“ doplňuje.

Důvěra pro kohkoli

Hodonínská Linka důvěry je pro všechny, kteří budou potřebovat pomoc, přístupná kromě své obvyklé pracovní doby navíc ve středu 30. června, a to od devíti hodin dopoledne.

„Zavolat na ni mohou jak školáci a studenti, tak kdokoli blízký z jejich okolí, kamarádi či prarodiče, a to na telefonní číslo 518 34 11 11,“ vzkazuje Hanačíková.

A že nakonec vysvědčení dopadnou dobře, potvrzuje hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník.

„Někdy se opravdu stane, že se dítě zatoulá a potlouká se někde po městě nebo u kamarádů. Nevzpomínám si ale, že bychom někdy kvůli vysvědčení někoho dlouhodobě pohřešovali či by mělo některé dítě tendenci páchat sebevraždu,“ uzavřel mluvčí.