„Přístroje prakticky nahrazují nepřesnou lidskou činnost, a to je sledování všech základních funkcí lidského těla. V tomto případě těch nejmenších, ať je to činnost srdeční, ať je to dýchání, ať je to tlak krevní nebo dokonce i tělesná teplota,“ vysvětlil účel zařízení primář dětského oddělení Nemocnice Kyjov Jan Trubačík.

Pomoc obcí ocenili jak pracovníci oddělení, tak i ředitel nemocnice. „Naše oddělení musí poskytnout speciální péči novorozencům nemocným, nezralým, s nízkou porodní hmotností, dětem které potřebují intenzivní péči. Protože chceme tuto péči poskytovat na nejvyšší úrovni, jsme nesmírně rádi, že nám to právě tyto přístroje umožní,“ uvedla jedna z lékařek Helena Černá.

Oficiálního setkání při příležitosti nákupu se zúčastnili vedle lékařů také starostové obcí Kyjovska. Ze svých rozpočtů obce vyčlenily desítky tisíc. Například Dubňany a Žarošice přispěly částkou dvou set tisíc korun. Díky štědrosti všech zainteresovaných mohly být nakoupeny přístroje v celkové částce více než půl milionu korun.

„Tady nebylo třeba argumentovat, protože porodnice je pro náš okres jedna, a to je v Kyjově. Tady si myslím, že je vidět, kam se ty peníze naprosto průhledně a prokazatelně jdou, na dobrou věc,“ uvedl při akci starosta Dubňan František Tříska.

Vedle obcí teď dostanou šanci pomoci dětskému oddělení i podnikatelé z regionu. Nemocnice připravuje projekt s názvem Kupte dětem okno. Jeho cílem je díky štědrosti úspěšných firem pomoci nemocnici začít pomalu ale jistě s rekonstrukcí budovy dětského a novorozeneckého oddělení, a to výměnou oken.