„Problém je letitý. Silnice je průtahem obcí. Ptal jsem se na policii, jestli je možné instalovat semafory, na kterých, když někdo jede příliš rychle, blikne červená. V kraji k tomu ale není příliš vůle,“ říkal starosta Adamec.

Takové zařízení funguje například v centru Mikulova na Břeclavsku, v jihomoravském příhraničí jde však o výjimku. „Je smutné to říct, ale lidé už si na dopravní situaci zvykli. Takový zvyk však trvá jen do chvíle, než se stane neštěstí. V poslední době se nám vyhýbají, ale je to jako tikající nálož,“ upozornil Adamec.


NEJČASTĚJŠÍ PROBLÉM


Rohatečtí přitom nejsou zdaleka jediní, kdo se v regionu snaží zkrotit nezodpovědné lidi za volanty. Problémy řeší i v Petrově, kudy vede hustě využívaná silnice I/55. V minulosti tam kvůli tomu obec nechala nainstalovat měřiče rychlosti.

Řada obyvatel si v ulicích přeje ještě zabudování zpomalovacích retardérů. Zatím se nedočkají. Starostka Eva Mlýnková pro Deník Rovnost uvedla, že zastupitelstvo je proti. „Lidé by chtěli retardéry do každé ulice. V zastupitelstvu jsme to ale neschválili, protože by to podle nás situaci ještě zhoršilo,“ reagovala Mlýnková.

Obavy jsou především z dalších efektů zpomalovacích prvků: zvýšeného hluku či většího množství výfukových plynů. I navzdory tomu by řidiče v obci ráda umravnila například Alena Koštuříková. „Někteří opravdu jezdí jak blázni. S retardéry nebo třeba zónami, kde je jen třicítka, souhlasím,“ přikývla žena.

Ke zmíněným opatřením teď sáhli třeba v Šardicích, kde se retardéry objeví u škol. Nově tam začínají platit rovněž zóny, kde je povinnost sundat nohu z plynu. V Dolních Bojanovicích zase plánují úpravy dvou křižovatek.

Policisté se na návrzích řešení podílí. Tématem se zabývá jejich dopravní inženýr. Mluvčí policie na Hodonínsku Petr Zámečník informoval, že překročení rychlosti v obci je jedním z nejčastějších dopravní přestupků. „S rostoucí hustotou provozu roste i počet těchto přestupků,“ oznámil mluvčí Zámečník.