Ten by měl v budoucnu odvést z centra řidiče cestující od Vracova směrem na Těmice, Domanín, Syrovín či Žeravice.

Právě v posledních dnech se budovaná silnice zase o kousek posunula ke svému dokončení.

„Museli jsme uvolnit půdu, kde byla navážka při budování silnice k novému areálu RI Okna, aby se plocha mohla vrátit do zemědělského půdního fondu. Když už jsme materiál, který sloužil při stavbě jako pracovní cesta, odtěžovali, bylo nám líto ho nevyužít,“ vysvětlil starosta Bzence Pavel Čejka, jak se stalo to, že se najednou objevil najednou nový, více než sto metrů dlouhý úsek cesty připravený pro dokončení.

Právě silnice k podniku RI Okna zapadala do plánů radnice. „Je to pro nás samozřejmě klíčová komunikace. Jiné spojení k nám není. Stavěla se na naše náklady, ale ve spolupráci s městem,“ uvedl místopředseda představenstva podniku Roman Kozumplík.

Městu tak vyrostl nezanedbatelný úsek plánovaného obchvatu. Na něj nyní navazuje zmíněná navážka, která od RI Oken vede nyní až k Syrovínce. Na navážku v budoucnu už přijde jen vrstva makadamu a asfaltový koberec.

„Ted samozřejmě přijde na řadu budování mostního tělesa přes říčku. Chystáme projekt. Pokud budou příští rok peníze, chtěli bychom most udělat,“ upřesnil další plány starosta.

Navážka přitom není až k Syrovínce. Stavebníci nechali přibližně tři metry volné, aby lidé kolem říčky mohli přijíždět, jak jsou nyní zvyklí.

V poslední době se ale objevila neočekávaná komplikace. Stejně jako s prvním úsekem pomohly RI Okna, s pokračováním za mostem měla pomoci firma MWG. Ta svého času toto slíbila. Během posledního roku ale z podniku německého vlastníka zaměstnávajícího několik set zaměstnanců zůstal jen zlomek. „S MWG to dopadlo, jak to dopadlo. Asi teď nemůžeme věřit, že bude v příštích letech schopné takových investic,“ řekl starosta.

Plán obchvatu přesto platí. Od Syrovínky by měl pokračovat právě kolem areálu MWG k internátu učiliště, kde se napojí na silnici vedoucí do Těmic.

Až bude celý vybudovaný, poslouží nejen Bzenci k odlehčení dopravy. „Samozřejmě, že bude i pro nás přínosem. Lidé z Těmic tudy pojedou při cestě nejen do Vracova, ale i do Kyjova a také Hodonína. Než se protloukat přes Bzenec, bude možné ho pohodlně objet. Do zmíněných měst od nás lidé dojíždí do práce i na nákupy,“ uvedl starosta Těmic Karel Král.

Kdy bude možné po nové cestě projet, zatím není známé. Vše se bude odvíjet od peněz. Radnice při budování postupuje podle možností po kouscích.

„Spodní část byla dříve bažinou, muselo se hodně navážet. Horní část by měla být v tomto lepší. Přesto to určitě ještě tak patnáct milionů korun spolkne,“ zakončil starosta Bzence.