Když Anděla Gajdíková slavila stovku, tak si dokonce ještě zatancovala s bývalým starostou a současným poslancem Josefem Uhlíkem polku (na snímku). „Víme o vás, že pravidelně čtete Slovácko a ratíškovický Zvon," připomněl tehdy při slavnostní řeči Uhlík s tím, že od dětství pracovala na poli, sloužila také na zámku v Miloticích. Při bombardování na konci druhé světové války přišla rodina o střechu nad hlavou, a tak odešla osídlovat pohraničí. Po slučování hospodářství do družstev se vrátili Gajdíkovi do Ratíškovic. Budoucí nejstarší občanka obce se vdávala v roce 1939 a s manželem Martinem vydržela pětapadesát let až do jeho smrti. Přežila také oba své sourozence.

Po smrti Anděly Gajdíkové se stala nejstarší ženou Ratíškovic devětadevadesá­tiletá Rosalie Tomanová. „Bohužel zemřela tři dny nato," podotkla starostka. S Rosalií Tomanovou se rozloučila rodina a přátelé včera odpoledne. „Velice ráda šila a vyšívala kroje ratíškovickým ženám. Pak se věnovala svým políčkům a záhumenkám," prozradil její syn Ladislav Toman. Kromě něj vychovala dceru, u níž také bydlela. Měla pět vnuků, deset pravnuků a jednu prapravnučku. „Ještě do poslední chvíle se zajímala o zprávy, komentovala jak politiku, tak pořady o vaření. Taky každé úterý čekala, až vyjde Slovácko a i Zvon, aby věděla, co se u nás v okrese děje," zavzpomínal syn.

Jak uvedla ratíškovická archivářka Irena Bařinová, mezi nejstarší občany obce v současnosti patří pětadevadesátiletý František Toman a o několik měsíců mladší Marie Hebronová.

K prvnímu lednu tohoto roku podle statistiky ministerstva vnitra žilo v Ratíškovicích 4 061 lidí, z toho 2 079 žen. 3 524 obyvatel bylo starších patnácti let.