„Jde o dům, který je v soukromém vlastnictví. Bydlí v něm jeho majitel. Má ale více než osmdesát let a obci velmi záleží na tom, aby jeho dům zůstával v tradiční podobě,“ uvedl starosta obce František Měchura.

Jde o jeden z posledních domů s žůdrem a také jeden z mála s tradičním malováním. Obec proto tradiční vzhled domu už léta udržuje. Začala s tím, když se z vesnice odstěhovala sestra majitele. Dokud mohla, malby na domě obnovovala.

„Pamatuji si, že to bylo tak jednou za dva roky. Vzala barvičky a opravila, co bylo třeba,“ řekl vedoucí tamního kulturního domu Rostislav Marada. Ten si vzal nyní přípravu výzdoby na starosti a vzal to od základů.

Moderní barvy neladí

„Máme tady malované domy, ale starší obyvatelé už dlouho tvrdí, že to není ono. Všude jsou použité klasické moderní barvy a rozdíl jde prý poznat,“ uvedl vedoucí kulturního domu. Ukázalo se, že problém je komplikovaný.

„A z čeho budete dělat barvy. Už nemám krávy,“ potvrdil dotazem majitel domu to, že dříve se barvy připravovaly způsobem, který dnes těžko opakovat. Ženy měly doma zpravidla barevný prášek připravovaný z domácích ingrediencí, který v případě potřeby smíchaly s čerstvě nadojeným mlékem.

Před měsícem se proto Marada obrátil na odborníky. Nechal na jejich radu odebrat vzorek omítky s malbou a poslat na rozbor. Na základě rozboru nechal připravit barvy.

„Ukázalo se, že na domě natřeném vápnem také nevypadají, jak by měly. Červená šla do oranžova, zelená zdaleka nebyla tak sytá, jak jsme chtěli,“ uvedl Marada.

Ve spolupráci s odborníky se ale nakonec podařilo namíchat barvy tak, že odpovídaly původní představě. Místní malérečka se dala do práce. Po zaměstnání travila v posledním týdnu všechny volné chvíle u starého domu.

Tradiční svatba

Při focení do budoucí knihy o víkendu byla u něj znázorněna scéna tradiční svatby.

„Zpravidla se podobné opravy na tradičních stavbách děláme před událostmi, jako jsou hody. V tomto případě jsme to uspíšili kvůli focení. Když tu byl fotograf na zkoušku, na snímcích bylo vidět, jak je výzdoba omšelá. Jde přitom o dům, který byl dříve v plné kráse častokrát pro podobné účely focený,“ vysvětlil přístup obce Marada.