Kromě obětí se na ně obrací také policie či nejčastěji referentky sociálněprávní ochrany. „Ty si všimly v jedné rodině, že děti měly modřiny či jiné známky starších zranění. Když jsme se zkontaktovali s matkou dětí, zjistili jsme, že i ona je velmi vážně týraná. Přesvědčili jsme ji proto k tomu, aby nastalou situaci řešila. Seznámili jsme ji s jejími právy a s tím, že to, co se jí děje, je trestné," přiblížila případ z Hodonína ředitelka veřejně prospěšné společnosti Spondea Dagmar Úlehlová

Žena se díky pomoci přestala bát a na agresora podala trestní oznámení. „Manžel byl vykázaný ze společného obydlí. Kolegyně, dětská psycholožka, pracovala s dětmi, aby jim pomohla zvládnout traumata. Naučila je také tomu, že chování, které zažívaly, nebylo v pořádku a ve světě se dít nemá," uvedla Úlehlová.

Řada případů domácího násilí podle ní končí těžkými zraněními obětí. „Čtyřiačtyřice­tiletý muž v rodinném domě po předchozí slovní rozepři mačetou napadl družku. Tímto útokem jí způsobil řezné rány na rukou, se kterými musela vyhledat lékařské ošetření," přiblížil začátkem prosince poslední případ na Hodonínsku policejní mluvčí Petr Zámečník.

Služby Spondea, která v Hodoníně funguje tři roky, původně nabízela jednou měsíčně. Po roce je zvýšila na dvojnásobek, na každé druhé a čtvrté pondělí v měsíci.

Od ledna příštího roku navíc přichází s úplnou novinkou s názvem Násilí věc (ne) veřejná, která je placená z Norských fondů. „V Hodoníně je obzvlášť velké procento toho, co řeší sociálněprávní ochrana dítěte a týká se právě násilí v rodině. Proto chceme pomoc posunout tak, abychom se zabývali spoluprací s celým rodinným systémem. Nový sociální pracovník se bude více zaměřovat na jedince ohrožené domácím násilím," uvedla Úlehlová.

Upozornila ovšem, že pracovat je potřeba také s agresorem. „Musí si uvědomit své jednání a chtít s ním něco dělat," poznamenala specialistka. Zároveň představila i druhou novinku. „Lidé budou moci hovořit s advokátem, který se zaměřuje na problematiku rodiny a násilí v ní," sdělila ředitelka.

V současnosti řeší v Hodoníně kolem padesáti případů domácího násilí ročně. „Je to poměrně stabilní číslo, jenom se mění rozložení. Přibývá více ohrožených penzistů jejich zletilými dětmi," sdělila Úlehlová. Také se podle ní mění doba, po kterou jsou oběti ochotné násilí snášet. „Je určitě kratší. Lidé přicházejí pro pomoc mnohem dříve," dodala odbornice s tím, že násilím v rodině je zasaženo šestnáct procent populace.