Čtvrtkem 10. září končí opravy v Bučovicích. Spolu s nimi končí i rok a půl trvající objížďka, která sváděla řidiče cestující z Brna na Uherské Hradiště do okresu Hodonín.

Obce Hodonínska už tento okamžik vyhlížejí. „Očekávám, že minimálně to množství kamionů odtud zmizí. Když pozoruji silnici, je to kamion za kamionem a samí Slováci. Osobáky mi až tak nevadí,“ uvedl starosta Strážovic Vladimír Ždánský. Teď to podle něj bude rozhodně lepší.

Že by se provoz zmírnil už před pár měsíci, kdy se Bučovice částečně otevřely, starosta nepozoroval. A nejen on.

„Žádné zmírnění se nekonalo. Bylo to pořád stejné,“ komentovala vývoj dopravy ve Bzenci Blažena Gillíková, která minulý rok byla jednou z organizátorek protestu, kdy Bzenečtí zablokovali přechod pro chodce.

Zmírnění hustého provozu by mělo nejvíce pomoci Veselí nad Moravou. To bývá nyní ve špičce i kvůli uzavírce Moravského Písku takřka zablokované.

„Nedávno jsem Veselím jela, bylo to hrozné. Věřím, že teď se to zlepší,“ dodala Gillíková.

Starosta Strážovic však upozornil ještě na jeden fakt. Když před opravami spolu s obcemi v okolí bojoval za odsunutí uzavírky do doby, kdy bude kolem Bučovic obchvat, nešlo to. Prý je obchvat v nedohlednu.

„Teď opravy končí a současně už je k obchvatu územní rozhodnutí. Najednou se věci daly do pohybu. To nešlo už před tím,“ ptá se starosta.

Obce postižené objížďkou teď také čekají, jak si situace vyvine s opravami jejich silnic. Po kamionech svedených z tahu na Uherské Hradiště totiž zůstaly na vesnicích vyjeté koleje.

„Slíbené například máme opravy úseku ze Strážovic na Sobůlky. Tak uvidíme,“ doufá Ždánský.