Tak trochu jubilejní ročník má za sebou tradiční košt, v jehož hlavní roli hrála tricholoma auratum. Že nevíte o co jde? A co takhle čirůvka zelánka? Ano, jedná se o oblíbenou houbu známou mezi lidmi spíše jako sviňůrka. Její milovníci se v pátek večer sešli v Ratíškovicích. Už popatnácté.

„Máme sál rozdělený na tři dlouhé stoly. Ke každému se nosí jedna kategorie a tu lidé hodnotí,“ sdělil během pátečního akce vedoucí mykologického spolku v Ratíškovicích Václav Koplík. Samotné kategorie jsou rozdělené na čirůvky, hřibovité houby a takzvaný zbytek světa.

Sviňůrka je mezi lidmi hledající „lesní poklady“ velmi oblíbená. Dá se totiž zpracovat mnoha způsoby a každý si většinou najde ten svůj.

„Mám hodně zamražené a sušené, které jsou nejlepší do polévek. Když se používá jako pochutina třeba pod maso, přidává se různé koření a to už má každý vlastní recepty,“ podělil se o své zkušenosti například Jaroslav Belanec.

Unikátní chuť získává houba podle všeho díky borovicím, v jejichž blízkosti roste a na které se váže. Vlásečnice z podhoubí a kořeny stromů se vzájemně proplétají.

„Myslím, že si předávají chuť, protože čirůvka zelánka je spíše kořená,“ podotkl s úsměvem Koplík.

Jenže sviňůrka dělá poslední dobou houbařům vrásky na čele. Jako by se stěhovala. Z okolí Ratíškovic se pomalu přesouvá na Bzenecko. A navíc mizí.

„Musím s politováním říct, že, ať už čirůvky zelánky nebo havelky, rapidně ubývají. Koncem šedesátých let rostla v každém boří ve velkém množství. Nevíme proč se nyní vytrácí. Na Slovensku už dokonce patří mezi chráněné houby,“ potvrdil úbytky Koplík.

Ale pozor. Čirůvku zelánku by měli sbírat jen ti, kteří ji stoprocentně poznají. Nezkušení by ji mohli zaměnit s jedovatou muchomůrkou zelenou. Objevily se však zprávy, že se lidé otrávili i z čirůvky. Případ údajně zaznamenaly ve Francii během devatenáctého století.

„Právě z Francie máme signály, že to tam pojedli a skutečně z toho byly otravy. Ale. Otázka je, zda to skutečně bylo z čirůvky zelánky. U nás se sbírá oddedávna a nikdy nebyly žádné větší problémy,“ komentoval případ vedoucí ratíškovských mykologů.

Košt navštívila také senátorka Alena Venhodová. A do společnosti zapadla bez problémů. I ona si totiž ráda vyšlápne do lesa hledat hříbky, bedle nebo právě sviňůrky.

„Jsem vášnivá houbařka. Je to pro mě zábava a radost. Když je sezona a dovolí mi to čas, jdu. Zásobuju potom rodinu a široký okruh známých,“ usmívala se Venhodová, která ráda navštěvuje oblast u svatého Jánu a Bzence – přívoz.