„Jednání, které jsem vedl s podporou starostů Kyjovska a Veselska s radním kraje Oldřichem Ryšavým ve věci pohotovostí, byly korunovány úspěchem a pochopením,“ uvedl svou první reakci starosta Kyjova František Lukl.

Radostnou zprávu se dozvěděl stejně jako další starostové na společné poradě přímo od radního zodpovědného za zdravotnictví Ryšavého.

„Radní navštívil také nemocnici a řekl nám, že úhrady za všechny tři druhy pohotovosti jsou prodlouženy do pololetí,“ řekl prozatímní ředitel kyjovské nemocnice Josef Pejchl. Nepřímo tak potvrdil, že problém peněz, ze kterých by se měla služba LSPP platit, stále není vyřešený. Do konce června půjdou platby z krajské pokladny. Jak to bude dál, to se ještě uvidí.

„Rada takto rozhodla v souvislosti s pnutím, které nyní ve zdravotnictví je. Stávající model fungování prodloužíme. Budeme muset přehodnotit dřívější rozhodnutí ohledně pohotovosti v Kyjově. Zařazení do sítě služeb v nejbližších měsících přichystám. Peníze pro to najdeme,“ řekl k nově vzniklé situaci Ryšavý. Starostům slíbil, že udělá maximum proto, aby byl tento stav prodloužený až do konce roku.

Původně avizoval, že na zaplacení chybějících financí by se měly podílet obce v okolí nemocnice. To zřejmě padá. „Diskuze o spoluúčasti obcí jsem zaslechl, ale třeba nás o to oficiálně nikdo nepožádal,“ uvedl starosta Bzence Pavel Čejka, který je současně předsedou čestné rady kyjovské nemocnice. Podle něj bylo od počátku jasné, že přesunutí pohotovostí do Hodonína je politickým rozhodnutím. Podle svých slov ani nečekal, že to dopadne jinak než návratem ke starému modelu.

„Hodonínská nemocnice by ani nebyla schopná ihned zajišťovat službu LSPP v plné míře. Stejně by si to musela objednávat u Kyjova, kam by pacienti i tak jezdili. V areálu by nakonec chyběla jen ta služba u brány. Na odděleních by lékaři akutní případy stejně ošetřovali,“ řekl Čejka.

Lékaři před měsícem poukazovali především na absurditu přesunu stomatologické služby, pro kterou hodonínská nemocnice nemá odpovídající technické zázemí.

Přestěhovat do Hodonína se měla ale i dětská pohotovost. „Stomatologickou LSPP bychom snad nějak dokázali s Hodonínem koordinovat. Hned jsme ovšem říkali, že bez dětské to určitě nepůjde,“ vrátil se k více než měsíc starému rozhodnutí kyjovský ředitel Pejchl.

Podle něj nově vzniklou situaci neovlivní ani akce Děkujeme, odcházíme. „Služby na pohotovosti zajišťují i externisté, kteří s odchody nemají nic společného. Třeba dětská pohotovost je ze dvou třetin pokrytá externími lékaři,“ uvedl Pejchl.