„Prý jestli jich neprodám před hospodou. Co by chtělo nějakou akci, aby na ty cigára lidé přišly, ne? Zeptal jsem se a vznikly závody s kolečkem," připomněl tři roky starý moment Miroslav Šimeček z Hodonína, který ve svých rodných Labutech tehdy začal provozovat hospodu.

V pátek se konal už třetí ročník a organizátora akce mrzí, že zájem postupně klesá, ovšem jen u dospělých. Původně mělo jít o recesi pro ně, chytily se ale především děti.

„Ještě vloni závodily i ženy," připomněl Šimeček. Letos už se žádná žena nepřihlásila. Mužů bylo jen osm a to jen díky tomu, že pořadatel přivezl kamarády z Hodonína, a také tomu, že mezi dospělé patří i mládež nad dvanáct let. Polovinu „mužů" tak tvořili dospívající chlapci. Zato dětí se přihlásil oproti loňsku dvojnásobek – třiadvacet.

Soutěžící si mohli vybrat i dopravní prostředek, se kterým poběží. Děti měly hned několik velikostí plastových koleček. Byly potřeba i ty úplně nejmenší, účastnily se totiž i ty, co teprve navštěvují mateřskou školu. Dospělí střídali klasická stavební kolečka s plečkou.

Kvůli zmíněnému klesajícímu zájmu se ze závodů letos stalo zábavní odpoledne, aby se přišli podívat i starší a posedět se sousedy. Vyhrávala tak i hudba.

„Labuty jsou už hodně malá vesnice. Lidé potřebují příležitost, kde se sejít. Dříve to byl třeba obchod s potravinami, ale už ve vesnici několik let není," uvedl další z motivů pořadatel. Uvědomuje si to zřejmě i zbytek vesnice, a tak s pořádáním akce pomáhá i obecní úřad a místní hasiči.