V prvních kolech vždy zúročili nabyté vědomosti ze zmíněných oblastí, nakonec mohli bodových zisk v posledním kole ještě navýšit, ale hazardním riskem. „Jde o prožitek. Vlastní zkušeností si při vyzkouší něco, co je pak v reálném životě daleko horší,“ uvedla oblastní koordinátora soutěže Marcela Turečková.

„Mají jen částečnou informaci a na jejím základě se rozhodnou, zda půjdou do rizika. Někteří pak okusí, co to je, přijít o všechno. Ale jsou to jen body. V životě jsou to peníze, přátelé či rodina,“ dodala. Děti kromě jiného pak dokáží lépe odhadovat rizika a je pravděpodobné, že se z nich v budoucnu nestanou gambleři.

Několikahodinovému klání na každé ze škol předchází příprava. Školáci se musí naučit základy z různých oblastí. Při samotné soutěži pak vědomosti mění na body. Při některých úkolech se nevyhnou prověrce týmové spolupráce, protože nejde jen o znalosti, ale i o šikovnost či rychlý úsudek. Nemají přitom ani klid, protože je za nimi hlučné publikum složené ze spolužáků či tříd nižších ročníků.

Musejí přitom prezentovat i své názory na témata, která právě děti vidí podstatně jinak než rodiče. Například chatování na internetu či účast dětí na nočních radovánkách pro mládež. „Samozřejmě, že by rodiče měli pouštět děti na diskotéky už ve školním věku. Je tam spousta příležitostí se seznámit,“ informoval například v Miloticích zelený tým. Ihned ale dokázal, že klání nutí děti přemýšlet o problémech z více stran. „Rodiče se ale bojí kvůli alkoholu či drogám, což vlastně chápeme,“ zaznělo jedním dechem.

Ty nejlepší a nejodolnější soutěžící pak čeká úspěch v podobě výhry, ale také ještě těžších úkolů a bouřlivějšího prostředí při oblastním kole. To se pro okres Hodonín uskuteční v Kyjově 19. dubna.

„Rubikonu jsme se zúčastnili už v minulém roce, kdy byl spojený s grantem, protože šlo o první ročník v Jihomoravském kraji. Letos jsme byli osloveni, a jelikož prevence není nikdy dost, účastníme se znovu,“ uvedla zástupkyně ředitele Základní školy v Miloticích Ludmila Jakubová.

Jak dodala, škole nejde ani tak o to, aby její žáci postoupovali do dalších kol. Důležitější je poznání toho, jaké vlivy a jaká lákadla je mohou v životě potkat. Poznají to navíc při hře, takže si vše lépe zapamatují. „Už se kolikrát stalo, že jsme v občanské nauce něco začali probírat a děti se ozvaly, že to znají z Rubikonu,“ řekla svou zkušenost zástupkyně.

Školáci si ale vyzkoušejí také kontrolu svých emocí. Někdy totiž není nutné vše správně vědět. Stačí se například včas rozhodnout otázku odmítnout, čímž lze zabránit ztrátě bodů. Když se ale tým v rychlosti rozhodne špatně, dojde i na hádky.

Rubikon byl poprvé vyzkoušený v Plzeňském kraji před třemi lety. Vloni se přidal Jihomoravský kraj, letos ještě Zlínský kraj.

V okrese Hodonín se letos přihlásily školy ve Vracově, Bzenci, Miloticích a ZŠ Školní Strážnice. Z každé z těchto škol postoupil do oblastního kola vždy vítězný tým školního kola. Je možné postoupit ještě do krajského finále. Vrcholem bude senátní kolo v Praze. Z celé ČR se letos zapojilo více než sto škol.