„Byla to doba, ve které už začaly dámy jezdit na hony spolu s muži. Na koních i skákaly přes různé překážky, které je při honu potkaly. Tomu se přizpůsobilo sedlo, na kterém je i skoková hlava, která jezdkyni při skoku drží," vysvětlila mladá jezdkyně, sedlající koně Kača z jezdeckého klubu Kaverto v Šitbořicích. Křenková se spolu s desítkami dalších jezdců a chovatelů koní v sobotu zúčastnila již jednadvacáté Hubertovy jízdy. V Terezíně ji uspořádal Terezovský dvůr.

I letos se mohli diváci pokochat vznešenými koňmi, krásnými dívkami, galantními pány a dokonce i jednou novinkou. Vůbec poprvé se totiž štvanice účastnila také smečka pěti foxhoundů. S jednou fenou a čtyřmi psy s nimi do Terezína přijela Martina Kolaříková, jedoucí na koni Aloma.

„Fox znamená v angličtině liška, hound zase honit. Toto psí plemeno se tedy šlechtilo pouze pro to, aby lišku vyhledalo a pak ji štvalo. Velikost skupin dosahovala i několika desítek psů, vždy ale záleželo na mastrech, kteří měli smečku na starost," popsala zvyky Kolaříková, která přijela z gruntu Galatík z Těšánek.

Slavnostní atmosféru již od začátku podtrhovali Trubači OMS Přerov, kteří zvolili klasické myslivecké povely myslivce, lesníka, básníka a také hudebního skladatele Antonína Dyka. „Při honu jsme ale projížděli i obcí. Pro tuto příležitost jsme vybrali kousky starolovecké hudby ze sedmnáctého století," uvedl za trubače Vladimír Sekera. Přerovští Trubači patří mezi špičku ve svém oboru. Na národních i zahraničních trubačských soutěžích se umisťují na prestižních příčkách.

Hubertova jízda je napodobenina starých jezdeckých honů, kdy se se smečkou štvala zvěř.

Ty dnešní pronásledují jezdkyni, která lišku symbolizuje tím, že má na rameni liščí ohon. „Za liškou jede psovod se smečkou a jako poslední pak vedoucí, takzvaný master. Ten vede hosty jedoucí na koních. Nikdo ho nesmí předjet. Jako doprovod jedou kočáry," vysvětlil pořadatel akce Josef Iš, který akci již léta pořádá pro známé či spolupracovníky. „Hubertovu jízdu pořádáme jako připomenutí starých dobrých časů formou parfózního honu. Vždy se ji snažíme co nejvíce přiblížit svátku svatého Huberta, jenž je patronem, jezdců, lovců a myslivců," uvedl Iš. Podle něj vždy patřila Hubertova jízda v Terezíně mezi ty nejpověstnější a nejokázalejší.

„Tyto jízdy se konají už od druhé poloviny září a jedou se až do listopadu," doplnil Iš s tím, že spíš než o opravdovou myslivost jde u těchto akcí o setkání se s lidmi, kteří zasvětili svůj život koním.