„Vloni jsme se přitom připravovali na patnáct set návštěvníků. Stoupající zájem o akci samozřejmě pociťujeme. Je to možná dané i tím, že se mutěnické sklepy otevírají hned zkraje sezóny," zamyslel se předseda občanského sdružení Búdy Mutěnice Vladimír Trávník.
Zájem o akci se ale nezvyšuje pouze mezi návštěvníky. Před pěti lety se při ní otevřelo jednadvacet sklepů, letos jich bylo už jednapadesát. „Což je o šest víc než vloni. Jestli se ale číslo příští rok opět zvýší, je těžké odhadnout," řekl Trávník.
Tradičně vínachtivým návštěvníkům svůj sklep otevírá i vinař Karel Bireš. Letos jim nabídl odrůdy Rulandské bílé, Tramín bílý a Müller Thurgau z let 2008 a 2009.
Kvalitní víno
Z červených vín pak mohli příchozí oblažit chuťové pohárky odrůdami Cabernet Sauvignon, Frankovka a Modrý Portugal. „Ročník jsme vybrali proto, že byla poměrně úroda, víno sice nebylo příliš sladké, ale bylo kvalitní. Zájem o bílé i červené je přibližně stejný," zhodnotil vinař.
Podle Trávníka se ale ve většině sklepů rozléval ročník 2012. „Zajímavý je tím, že byla tuhá zima. Révu poškodily zimní a poté i jarní mrazíky. Úroda byla nízká i pro velmi suchý rok. Co ale ubylo na množství, přidala příroda na cukernatosti. Ta byla nadprůměrná," popsal loňská vína Trávník s tím, že nízké množství hroznů se muselo odrazit na ceně vín. „Většina vinařů, ale i velkých vinařských firem ceny musela zvýšit," potvrdil Trávník.
Do Mutěnic pravidelně jezdí i Petr Buchta z Boskovic. Důvod je prostý, na Boskovicku se podobné akce nekonají. „Už mám trénink a okusím dost vzorků. Teď dopíjím patnáctý," pousmál se Buchta. Do Mutěnic vyrazil i s přítelkyní Petrou Koskovou. Ta pochází z Čejče, žije ale v Brně. „Dávám přednost bílému a růžovému suchému vínu. Ochutnáváme ale v podstatě vše. A to přes celou sezonu, protože vyrážíme na košt i k nám na Čejč nebo do Velkých Bílovic," doplnila Kosková.
Pořádání Dne otevřených sklepů se před lety ujalo občanské sdružení Búdy Mutěnice, které je staré jako akce sama. Působí v něm jedenáct vinařů a podle Trávníka vzniklo sdružení právě proto, aby měl kdo akce pořádat.