„V posledních letech vidím určitou generační obnovu nožířů. Už sem nejezdí jen stará garda, ale přijíždějí i mladí nožíři, kteří se tomuto řemeslu věnují teprve rok dva. I profesionálové se přitom diví, jaké výsledky dosahují,“ řekl pořadatel výstavy Jiří Maděrič. „Ještě nemám úplně vybavenou dílnu, takže některé části nože musím dělat u přátel, ale snažím se zvládnout celý výrobní postup od vykování damašků, přes řezbářské práce až po pouzdra,“ řekl jeden z mladých výrobců Roman Stoklasa z Brna.

Před sebou měl nůž s vyleptanou podobou zebry na střence, ebenovou rukojetí a pouzdrem ze zebří kůže. „Každý nůž se snažím dělat jako originál. Chci mu dát duši, aby se s ním zákazník, který si ho vybere, dokázal ztotožnit,“ vysvětlil filozofii své práce.

Podle prodejce nožů Ladislava Bezděka ale nelze podceňovat ani výrobky, které nejsou nijak jedinečné, ale vyrábějí se ve velkých sériích. Patří k nim jeden z nejprodávanějších českých nožů, který každý z nás zná – rybička.

„Vyrábíme ji z nerezi se střenkou pozlacenou čtyřiadvaceti karátovým zlatem nebo z masivního stříbra. Všechny verze se dobře prodávají, protože je to takový český klenot. Vyvolává nostalgii a vzpomínky na dětství, a proto bývá často používaný jako dárek,“ ukázal Ladislav Bezděk na luxusní podobu kdysi nejlevnějšího českého skládacího nože. Letošní roční výstavy Morava nůž byl ovšem zaměřený především na nože japonské. Provázela ho výstava japonských nožů a věcí, které s nimi souvisejí, otevřená nedávno v Masarykově muzeu.

„Výstavu jsme spolu s muzeem dali dohromady asi po roční práci. Je o to cennější, že obsahuje především exponáty ze soukromých sbírek,“ vysvětlil Maděrič. Japonským nožům byly věnovány také odborné semináře a ukázky bojové techniky, které se kvůli dešti konaly v sále Evropa.