„Přemýšleli jsme, jak bychom oživili cestovní ruch na pohraničí a přišli jsme na to, že jedna z oblastí, která je dlouhodobě opomíjená, je oblast památek technických. Jsou to často nádherné stavby, které nás přesvědčují, že jsme uměli spoustu věcí, na které můžeme být právem hrdí,“ říká Vladimír Gašpar, ředitel Regionální rozvojové agentury jižní Moravy, která prezentaci připravila
Prezentovaná sbírka fotografií si podle něj dala za cíl na podobné památky v česko – rakouském příhraničí upozornit.
„Jde o zařízení, která jsou i přes svůj věk stále funkční. Bohužel jde i o památky, u kterých, pokud nedojde k jejich opravě, je jen otázkou času, kdy budou muset být z bezpečnostních důvodů odstraněny,“ informuje v materiálech k výstavě Gašpar. Naráží tak především na osud kryté lávky přes řeku Svratku v osadě Prudká nebo na torzo železničního viaduktu přes řeku Jihlavu u Ivančic.
Kromě v okrese Hodonín známých zařízení, jako jsou mlýny v Kuželově či Starém Poddvorově nebo vodní elektrárna ve Veselí nad Moravou, jsou na výstavě také například snímky z válcového mlýna v Boskovicích, větrné turbíny z Višňové u Miroslavi nebo kruhové cihelny v rakouském Neubau-Kreuzstettenu. Celkem lze vidět fotografie dvaadvaceti památek. Nejde přitom jen o záběry zvenčí, ale i o detaily technického zařízení uvnitř nich.
„Naštěstí existují nadšenci, kteří pamětníky technické vyspělosti našich otců a dědů udržují v provozuschopném stavu,“ připomíná Gašpar. Ten tímto vyzdvihl například majitele Porčova mlýna na Blanensku, kteří dokázali z ruiny postavit pomocí starých technologií funkční repliku vodního mlýna, nebo obsluhu veselské vodní elektrárny, která má podle něj k přístrojům až milostný vztah.
Do Kyjova zmíněnou putovní výstavu zprostředkovalo sdružení Kyjovské Slovácko v pohybu. K vidění bude jen do neděle 18. března.