Čivavy, bíglové, pudlové, Jack Russel teriéři, belgičtí ovčáci nebo kříženci. Všechna tato plemena, ale i mnohá další se v sobotu představila v prostorách dubňanského sportcentra Želva. Právě tam se totiž konal třetí ročník závodu O pohár Zvěrokruhu, jehož pořadatelem je hodonínský kynologický klub.

Mazlíčci, kteří už od ranních hodin vítali všechny návštěvníky veselým štěkotem, předvedli své dovednosti v soutěžní disciplíně agility.

„Jedná se o třetí ročník halových závodů. Letos poprvé se ale závody běží na koberci,“ řekla organizátorka akce Jaroslava Hřebačková. Ta dále doplnila, že předcházející ročníky pejsci běželi na pískovitém terénu. „Agility se běhají na různém povrchu, ať už na trávě, písku, na pilinách, nebo právě koberci,“ pokračovala Hřebačková. Podle té se vrcholovější soutěže evropského nebo světového rázu také konají na kobercích, většinou jde ale o soutěže zahraniční.

Právě proto je získání haly i koberce pro Kynologický klub Hodonín opravdový úspěch, za který vděčí vedení města Dubňany.

Na letošním staronovém ročníku se sešlo na devadesát pejsků. Někteří z nich přijeli se svými majiteli také ze Slovenska. „Jsem tu se svým teriérem.

Závody jsou pěkné, jen koberec se trochu klouže. Na Slovensku máme samozřejmě také soutěže, jen je jich hlavně teď přes zimu méně,“ vysvětlila, proč se soutěže účastní, Zuzana Vetráková z Bratislavy. Agility jsou kynologický sport, který je určen všem plemenům a spočívá v tom, že pes na pokyny svého psovoda překonává nejrůznější překážky. Vznikl jako hra pro hbité a živé pejsky. Majitel, který tedy hledá pro svého psa aktivní vyžití, navíc není omezen tím, jestli je čtyřnohý přítel majitelem průkaz původu, nebo nikoliv. „Tento sport je krásný tím, že můžete vedle sebe vidět závodit čivavu s křížencem,“ doplnila Hřebačková.

Součástí třetího ročníku závodu se premiérově v naší republice stalo první mistrovství republiky deváté skupiny FCI. „Převážně jde o společenská plemena. Chceme ukázat, že tito pejsci, kteří jsou v povědomí veřejnosti známí jako gaučáci, také umí sportovat a mají i sportovní srdíčko a umí také zabojovat,“ dodala Hřebačková. Návštěvníci tak poprvé mohli vidět závodit například čivavy nebo maltézáčky.

Organizátoři se nechali inspirovat u slovenských sousedů, kde se tyto závody konají už třetím rokem.

A kdo jiný než milovníci psů přišli podpořit čtyřnohé závodníky do publika? „Jsme pejskaři, a tak jsme se přišli podívat. Nezávodíme ale, protože nemáme na závodění pejska,“ uzavřela Petra Kujanová z Dubňan.