Plán oprav silnice II/422 mezi Čejčí a Mistřínem.Zdroj: SilničářiVelké komplikace a zpomalení provozu se dá očekávat na hlavních dopravních tepnách Kyjovska, a to především na jeho západě a jihu. Nejhorší situace bude zřejmě do konce září. Už teď jsou tři semafory na úsecích státní silnice I/54 pod Strážovickým kopcem a v Archlebově. Pokračují práce na generální rekonstrukci mostu mezi Kyjovem a Svatobořicemi.

A už za dva týdny se má začít na stejné silnici s modernizací více než osmi kilometrů od Mistřína až po hovoranskou křižovatku s tahem z Hodonína do Brna. „Pro mě je stěžejní, jak se dostanu s obilím do Kyjova. Budu ho totiž vozit nejen ze Svatobořic, ale také z Archlebova a třeba i z Karlína. Nedokážu si představit, jaký v této dopravní situaci uděláme zmatek, když do ní vjedeme s kombajny,“ upozornil sedlák Petr Chaloupka. Ten do polí vyráží z farmy ve Svatobořicích-Mistříně.

Hrdinou v osmi letech.  Malý Adam zachraňoval životy po autonehodě.
Malý velký hrdina. Osmiletý Adam po vážné autonehodě zachránil dva životy

Opravy II/422
- Kde: od Mistřína po křižovatku s II/380 v Hovoranech
- Délka: 8,155 kilometru
- Kdy: od července
- Čas na provedení oprav: 380 dnů
- Nejnákladnější části stavby: kruhový objezd mezi Hovorany a Čejčí, nový most v Hovoranech a oprava mostu v Šardicích
- Cena s DPH: 135,6 milionu korun (s větší části kryté dotací z evropského fondu)

Cestu na Kyjov mu blokuje oprava mostu přes Sobůlský potok. Na druhé straně II/442 se už u sousedů v Šardicích připravuje vše potřebné pro posuvná padesátimetrová pracovní místa. „Ta mají umožnit to, aby se každý dostal z obce i do ní. Hlavní je dostupnost kyjovské nemocnice. Navíc máme obavy z toho, že objíždějící kamiony rozbijí polní cesty,“ svěřila se Blažena Galiová, starostka Šardic. Stavební dělníci mají opravit průtah obcí i most u stadionu.

Ještě výrazněji mají práce za zhruba 135 milionů korun proměnit Hlavní ulici v sousedních Hovoranech. Mezi nejnákladnější novinky patří zcela nový most na začátku zástavby. „Chceme s jeho stavbou začít ještě letos. Nejzazším termínem dokončení je jaro 2021,“ sdělil oblastní výrobně technický ředitel společnosti Swietelsky stavební Jiří Štukavec.

Ilustrační foto
Voda je vyplavila, teď se obávají další. Jižní Moravu opět skropí vydatný déšť

Druhá z vítězného konsorcia firem se pustí do nového kruhového objezdu na opačné straně Hovoran. „Měl by zajistit větší přehlednost a především bezpečnost Pokud to umožní počasí, tak by jej podle stavbyvedoucího měli stihnout ještě před koncem letošního roku,“ přiblížil starosta Josef Grmolec s tím, že letos by měli dělníci zvládnout i průtah Hovorany. Obec se postará o veřejné osvětlení, opravu chodníků a také nasvětlení přechodů pro chodce.

Mezitím má dojít pod Kyjovem k uvolnění této krajské silnice, která je hlavní spojnicí Kyjovska s dálnicí D2. Most před Svatobořicemi má být podle krajského úřadu hotový do konce září.