Počet Jihomoravanů roste. V roce 2022 se podle zprávy statistiků region stane s více jak 1 200 000 obyvateli třetím nejlidnatějším v zemi a nahradí na této pozici Moravskoslezský kraj.

Obyvatelé kraje:
2005 – 1 130 358
2008 – 1 147 146
2013 – 1 170 078
2018 – 1 187 667
2022 – 1 200 000 (odhad)
Zdroj: Český statistický úřad

Náměstek jihomoravského hejtmana pro sociální věci a rodinnou politiku Marek Šlapal připouští, že už při stávajícím počtu obyvatel chybí třeba místa v zařízeních sociální péče. Podle něj potřebuje kraj 800 lůžek pro lidi, o které se už rodina nedokáže doma postarat. „Bude se například stavět nový domov v Hustopečích na Břeclavsku pro padesát důchodců. Obyvatelé kraje totiž stárnou a v příštích deseti letech bude potřebovat sociální péči silná generace lidí, narozených po druhé světové válce,“ popsal.

Více lůžek zejména pro dlouhodobě nemocné pacienty bude potřeba i v krajských nemocnicích. „Přesné číslo zatím neznáme, ale řádově jde o stovky. A například Řád Milosrdných bratří v Brně chce navýšit kapacitu lůžek ve své nemocnici o stovku,“ řekl krajský radní pro zdravotnictví Milan Vojta.

Vizualizace budoucí podoby parku na Palackého náměstí v brněnských Řečkovicích.
Parky v Brně? Poslouží třeba jako náměstí

Zvyšující se počet obyvatel na jihu Moravy si vyžádá posílení dopravní obslužnosti. Krajské zastupitelstvo proto v listopadu schválilo nákup sedmatřiceti nových vlaků za téměř sedm miliard korun, které by měly jezdit na dvou regionálních linkách. „Vypisujeme také nové soutěže na autobusové linky. Obce se rozšiřují, takže musíme rozšiřovat i autobusové linky a jejich četnost tak, abychom zajistili dopravní obslužnost,“ řekl náměstek hejtmana pro dopravu Roman Hanák.

Jihomoravský kraj podle něj investuje každý rok do oprav a budování nových silnic asi 350 milionů korun, dalších až 750 milionů získá od státu a z evropských fondů.