S jakou rychlostí se změnily podmínky distribuce očkovacích vakcín proti některým závažným chorobám, nechápou nejen dětští lékaři, ale ani hygienici. Právě oni ještě do června zajišťovali zásobování očkovacími látkami v ordinacích pediatrů po celé republice.

„Teď se podmínky mění. Konkurz na jejich distribuci vyhrála brněnská akciová společnost,“ vysvětlil Libor Šmíd z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje se sídlem v Hodoníně. Mnozí dětští lékaři na Hodonínsku se teď obávají, že než se systém opět rozběhne, mohl by nastat problém s nedostatkem vakcín. Zatím ale říkají: očkovacích látek je sice málo, ale na prázdniny nějaké přece jen ještě máme. Jejich zásoby si ale musí hlídat. Děti raději neočkují, nechávají to až na září.

„Je pravda, že faktické výpadky tu jsou. Konkrétně u vakcín proti záškrtu. Také hexavakcíny máme už jen omezené množství, ale stále je,“ popsala problémy s nejasnými podmínkami přechodu na jiný systém dodávání povinných očkovacích látek pro děti dětská lékařka Hana Hrbáčová.

Celou změnu podle pediatričky, která ordinuje střídavě v Dolních Bojanovicích a Prušánkách, provázejí velké organizační problémy. A jak to bude do budoucna, zatím nikdo z lékařů neví. Oficiální vyjádření z ministerstva totiž do dnešního dne neobdrželi. Podobné postřehy má také Eva Vrzalová z Dubňan. „Já jsem naštěstí očkování ukončila před prázdninami a při další vlně dětí snad už bude vše vyřešené,“ doufá dětská lékařka.

Obrovský výpadek je podle pediatrů i v očkovací látce Trivivac, která je kombinací proti zarděnkám, spalničkám a příušnicím. „Ten se prakticky přestal vyrábět už v březnu a trvalo další tři měsíce, než jsme dostali vakcínu novou,“ poukázala na komplikovanou situaci Hana Hrbáčová. Ta spatřuje riziko částečně i v jiné věci. „Pokud někteří z rodičů pojedou na dovolenou s dítětem do země, kde nebezpečí onemocnění některou ze závažných nemocí, proti které očkujeme, hrozí, pak by mohl nastat problém,“ upozornila dětská lékařka.

Vedoucí epidemiologického oddělení Libor Šmíd z hodonínské hygieny, která až dosud rozvoz vakcín do ordinací pediatrů zajišťovala, hovoří o změně distributora jako o blesku z čistého nebe. „Mluvilo se totiž až o lednu,“ diví se. Veškeré očkovací látky, které měl na skladě, dávno vydal do oběhu. Podle něho tak nastalo vakuum.

Lékaři teď trnou, aby jim po prázdninách, až budou očkovat novou vlnu dětí, vakcíny přece jen nechyběly. „Brněnská akciová společnost od pondělka distribuci hexavakcíny zahájila. Od patnáctého července by měl fungovat i rozvoz vakcín proti tetanu, záškrtu a spalničkám,“ uklidnil rodiče epidemiolog Šmíd. Jemu samotnému ubude teď sledování porodnosti a efektivní plánování.

S jednotlivými lékaři bude zajišťovat kontakt firma, která úředníky zřejmě přesvědčila o tom, že v jejích rukou bude vše fungovat snáze. „Dnes mi volala jedna lékařka, že dostala avízo, aby se u firmy zatím neregistrovala. V čem je problém, nemohu dnes ještě říci,“ sdělil Libor Šmíd. Kdo rozesílá lékařům varovný e–mail, se zjistit nepodařilo. „Přes okresní lékařskou komoru tato výzva nešla,“ ujistil její předseda Jan Smetka z nemocnice v Kyjově.