Začínal s poezií, dnešní večer však přichází něco nového. „Hlavní změnou aktuálního ročníku je to, že HAČTE! už vlastně není jen událost. Vznikla tvůrčí skupina HAČTE!, která nabídne víc než literaturu. Takže k organizaci autorských čtení se přidají i další akce. Dnes například s Lukášem Ivánkem představíme mnou napsané divadelní představení Dobří lidé,“ uvádí Klín.

Dobří lidé akci odstartují. Akci, která začínala v salonku jedné hodonínských hospod, pokračovala přes větší salonek ve vinárně a jejíž dvanáctý, tedy dnešní, ročník se koná v kulturním sále hodonínských lázní. „Prostor je dost velký, takže i když přijde několik desítek lidí, vypadá pořád poloprázdně. Ale je tu skvělé technické vybavení, takže jsme vlastně nemuseli nosit nic vlastního,“ hodnotí Klín, jehož scénické čtení publikum hltá v tichosti a odměňuje potleskem.

Zatímco start patří na HAČTE! známým tvářím, po celý večer vystupují i tváře nové. Nikol Patíková, Dušan Solařík, Prokop Prčík. Ten povídkou akci uzavírá a diváci ji hodnotí, kritizují, chválí a vybírají toho nejlepšího. Pro dnešní večer je jím právě devatenáctiletý nováček Prokop Prčík. „S HAČTE! mám zatím zkušenost jen jako návštěvník. Píši i scénáře k filmům, aktuálně jeden z nich natáčím a oslovil jsem do něj právě Stanislava Klína, který mě pak pozval číst sem. Tohle veřejné čtení bylo moje první a bylo to fajn, třeba bych to chtěl ještě někdy zkusit,“ říká Prčík.

Přestože většina hostů patří mezi stálice, které navštěvují událost pravidelně, jsou mezi nimi i tváře nové. Například Pavla Šimová. „Bohužel jsme s manželem nestihli přijít úplně od začátku, ale stihli jsme alespoň toho, kdo byl podle diváků nejlepší. Hodnotím určitě kladně, literaturu mám ráda a jsem ráda, že se taková akce v Hodoníně drží. Příště určitě zase vyrazíme,“ hodnotí autorské čtení mladá žena.

MICHAELA IVÁNKOVÁ