Narodil se ve venkovské dělnické rodině. Absolvoval měšťanskou školu a vyučil se zámečníkem, příležitostně pracoval jako instalatér, kopáč hlíny v cihelně, brusič nožů a kalkulant.

Jiří Sosnar
* 20. května 1914 Hroznová Lhota
+26. listopadu 1989 Praha

V roce 1930 vstoupil do Komunistické strany Československa a pak již působil jako politický funkcionář. Od roku 1935 byl okresním tajemníkem KSČ v Kroměříži, Holešově, Olomouci a Hodoníně.

Loď Konstancie se stěhuje na Starou Moravu.
V Hodoníně zazimovali loď Konstancii. Jeřáb ji přesunul do nezamrzajícího koryta

Za druhé světové války se zapojil do odboje, byl dopaden a vězněn. Po válce se vrátil k politické dráze, byl také poslancem. V roce 1948 se zapletl do takzvané krčmaňské aféry, ve které šlo o podezření z příprav atentátu na Jana Masaryka, Prokopa Drtinu a Petra Zenkla ze strany komunistických aktivistů.

Do veřejného života se Sosnar vrátil na sklonku padesátých let. Působil i jako beletrista a rozhlasový tvůrce. Pro Československý rozhlas napsal hry Haniččina iniciativa a Mezičas. Coby autor námětu a scenárista se podílel na filmech Velká příležitost, a Jurášek.

Dále napsal román Divoká réva, kde se zabývá dělnickým hnutím a protinacistickou odbojovou činností. Zemřel v Praze roku 1989.

SPOTZOVÁ RENATA