Problém byl zejména ve zvýšeném množství rakovinotvorného uhlovodíku benzopyrenu, který vzniká především při nedokonalém spalování. Monitoring se ale zaměřuje i na další znečišťující látky. Detailní měření provádějí odborníci na životní prostředí z Centra dopravního výzkumu.

Jeho divizní ředitel Roman Ličbinský předpokládá, že nové výsledky ukážou na zhoršení situace v menších obcí a městečkách. „Očekáváme velké ovlivnění současnou zimou, kdy se měření provádějí. A to hlavně vzhledem k energetické krizi a s tím souvisejícím přechodem lidí při vytápění na tuhá paliva například místo plynu. Uvidíme ale, co nám k tomu řeknou výsledky, které budeme mít po zpracování nejdříve v červnu,“ uvedl Ličbinský.

Přitom už závěry z prvního kola nastínily rozdíly mezi většími městy a vesnicemi, a to také v konkrétním případě hodonínského okresu. Kvalita v Hodoníně a Veselí nad Moravou byla podstatně lepší než ve většině menších obcí. Výsledky a návrhy řešení mají pak sloužit zástupcům dvou zkoumaných krajů. Tedy Jihomoravského a Vysočiny.

Omezení kvůli sesuvu na silnici mezi Vřesovicemi a Koryčany.
Opěrná stěna zachrání silnici u Vřesovic, nebezpečně se tam sesunul svah

„Znečištění ovzduší karcinogenním benzo[a]pyrenem patří k hlavním problémům kvality ovzduší. Průběžné výsledky měření ukazují, že městské lokality s vysokým podílem centrálního zásobováním teplem vykazují nižší koncentrace než venkovské lokality s významným zastoupením spalování pevných paliv pro vytápění domácností,“ oznámil náměstek jihomoravského hejtmana Lukáš Dubec po zveřejnění prvních výsledků.

Závěry dokončeného výzkumu mají posloužit například při rozhodování, jak ještě více podpořit výměny starých neekologických kotlů. Dosud poslední dotační pomoc cílila na nízkopříjmové domácnosti, nově by podle náměstka Dubce měla mířit zejména do oblastí, kde bude kvalita vzduchu nejhorší.

První kolo měření dopadlo na Hodonínsku nejlépe pro Dambořice a Hodonín. „Je potěšující, že Hodonín mezi obce se zvýšenými koncentracemi benzo(a)pyrenu nepatří,“ reagoval mluvčí tamní radnice Josef Horníček.

Naopak s nejhoršími výsledky se potýkala trojice obcí na Horňácku, a to včetně Louky s více než trojnásobným překročení imisního limitu při dvoutýdenním měření v loňském lednu. „Výsledky mě docela překvapily, ale nemyslím si, že bychom byly v něčem horší, než jsou v okolí,“ řekl nový lucký starosta Libor Kolacia.

Plánovaná podoba bytového komplexu Sorina v hodonínské místní části Bažantnice.
Plánovaná proměna v Hodoníně: z herny a hudebního klubu byty a podzemní garáže

Zároveň doufá, že nová data budou příznivější, a to i vzhledem ke zvyšujícímu se využívání moderních technologií zejména pro ohřev vody mladší generací. Starosta také upozornil na to, že měřící zařízení bylo na parkovišti a v blízkosti frekventované silnice první třídy, což podle něj mohlo ovlivnit naměřené hodnoty.

Z výročních zpráv o znečištění ovzduší zpracovaných Českým hydrometeorologický ústavem vyplývá závislost emisí benzo[a]pyrenu především na vývoji spotřeby pevných paliv v domácnostech. Vliv automobilové dopravy se uplatňuje hlavně podél dálnic a intenzivně využívaných silnic. Jak uvádí Státní zdravotní ústav ve své odborné zprávě, právě benzo[a]pyren patří mezi pro člověka prokázané karcinogeny, tedy látky napomáhající rakovinnému bujení buněk.

Průměrná koncentrace Benzo[a]pyrenu na Hodonínsku:

Velmi dobrá
Dambořice 0,4
Hodonín 0,48

Dobrá
Čejkovice 0,72

Uspokojivá
Ratíškovice 0,94
Veselí nad Moravou 0,94

Špatná
Domanín 1,45
Hrubá Vrbka 1,48
Tasov 1,48
Lovčice 2,08
Bzenec 2,14
Velká nad Veličkou 2,23
Nová Lhota 2,61
Louka 3,52