Nevěsta je vedoucí skupiny historického tance, její nastávající vede pozdně středověké šermíře. Oba spojuje i oblíbené století.

„Oba máme rádi patnácté století a máme k dispozici historické kostýmy, tak proč takovou svatbu neudělat," říká Michal Gruber.

Ten si spolu s budoucí nevěstou vybral pro svůj obřad buchlovický zámek. „Chtěli jsme se nechat oddat přímo na Buchlově, protože jsme se tam 20. července 2011 zasnoubili. Bohužel, nejde to tam," vysvětluje osmadvacetiletý policista. Do Buchlovic a na Buchlov tak dorazí početná skupina svatebčanů v historických kostýmech. „Myslím, že devadesát procent bude v kostýmech, samozřejmě i rodiče," podotkl Gruber.

Oba budoucí manžele sblížil právě zájem o historii a oba stáli i u vzniku skupiny historického tance, šermů a ohnivých show. „Dříve jsem působil v jiné skupině historického šermu, ale chtěl jsem to něčím okořenit. Lenka už měla svoji skupinu zaměřenou více na tance v Luhačovicích a podivnou souhrou náhod jsme se dali dohromady. Já jsem vystupoval s nimi a Lenka s námi," přibližuje hodonínský šermíř s tím, že se asi po roce obě skupiny spojily pod název Monarchia.

Oba tak spolu chodí už třetím rokem a společně vystupovali kromě Moravy i v Polsku a Slezsku. Tráví tak spolu většinu víkendů. „O historii jsem se začala zajímat už na základní škole, pak jsem se dostala do skupiny historického tance. A časem jsem potřebovala také něco jiného než tanec. Sama jsem šermovat nemohla, tak jsem potřebovala nějaké chlapy šermíře. A kamarád našel Michala, který pak přijel," popsala seznámení s budoucím mužem Lenka Hubáčková.

Líbí se jí především středověká kultura. „Nejvíc mám ráda tehdejší umění. Pak kostýmy, které mě dostaly ke čtrnáctému století, kterým jsem se zabývala dříve. Postupně se mi ale zalíbilo století patnácté," zamýšlí se tanečnice.

Podobně chytlo patnácté století i Michala. „Je hodně pestré a za chvíli nastupuje renesance. Jako muži se mi líbí rozmanité zbraně, zbroj a kostýmy, které k tomu patří. Jsou zajímavé od těch vesnických až po ty pro nejvyšší vrstvy," dodal Gruber.