Hodonínsko - Přijedou, vyhodí psa z auta a odjedou. Zmatený domácí mazlíček pak běhá po rekreační oblasti Lučina, než jej odchytnou policisté nebo zaměstnanci obce Tvarožná Lhota. Právě pod tu rekreační oblast spadá a vedení Tvarožné Lhoty pak musí řešit, co s odchycenými psy udělá. Pojistilo se proto novou vyhláškou. „Ročně řešíme asi deset případů, kdy na Lučinu někdo přiveze psa a nechá ho tam. Navíc nedávno se v areálu zemědělského družstva objevili dva bernští salašničtí psi. Bez majitele. Po nějaké době se je podařilo odchytit, následně skončili v obecním kotci," popsala starostka Tvarožné Lhoty Martina Bílová zatím poslední případ.

Díky zveřejnění fotky psů na Facebooku se nakonec přihlásili lidé ze sdružení Bernský salašnický pes v nouzi a zatoulaný pár putoval do nové rodiny. „Policisté ze Strážnice nás ale upozornili, že kdyby psi někoho pokousali nebo napadli, nemůžeme případného majitele postihnout. Neměli jsme totiž žádnou vyhlášku, která volný pohyb psů ošetřuje. Proto jsme ji vydali," vysvětlila starostka. Podle ní najde většina odložených psů, které majitelé na Lučinu přivezou, nový domov. Předtím ale stráví nějakou dobu v obecním kotci. „Když obvolám útulky, mají většinou plno," podotkla Bílová.

To potvrzuje i Dagmar Řimáková ze bzeneckého útulku. Smlouvu na umístění odchycených psů má útulek se Bzencem, pokud je plno v Hodoníně, putují do něj psi z Veselí nad Moravou. „Máme pět kotců, na začátku prázdnin jsme měli dvanáct psů," uvedla Řimáková.

Kňourají v kotci

Pokud je majitel neznámý, povinnost postarat se o zvíře přechází na obec, na jejímž katastru jej odchytili. „Obce mají mít buď vlastní útulek, nebo smlouvu s útulkem v okolí. Když nemáme volné místo, snažíme se aspoň poradit, jak se o psa postarat," vysvětlila Radka Hájková z bzeneckého útulku. Podle ní mají většinou obce vlastní kotec. V těch končí i zatoulaní psi. „Lidé k nám ale volávají, že se pak obce o psy nestarají. Prostě je tam zavřou, dají jim trochu granulí a vodu. Zvířata kňourají a lidé pak nemohou spát," uvedla příklad ze Strážnice Hájková.

Jak sdělil strážník Jaroslav Zahradník, strážnická městská policie tento problém už vyřešila. „Víme o tom, proto jsme kotec přesunuli do městského areálu asi tři kilometry za město. U nás ale stráví psi maximálně tři dny. O nálezu zvířete informuje město v rozhlasu. Když se majitel neozve, putuje pes do útulku," sdělil Zahradník. Z dvaceti chlupáčů se k páníčkům vrátilo osmnáct.

Ceny, které obce v psích útulcích ve Bzenci i Hodoníně zaplatí, se pohybují mezi čtyřiceti až osmdesáti korunami za den. Záleží na velikosti psa, délce jeho pobytu a na domluvě. „Když nálezce psa přinese a máme volné místo, na ceně se domluvíme. Od majitele jej přijmeme málokdy," dodala Hájková.

Podle mluvčí hodonínské zoo, pod kterou tamní útulek spadá, Bohuny Mikulicové, v něm letos našlo dočasné místo k žití 172 psů. „Devětasedmdesát z nich si vzali lidé do adopce. Myslím, že v tomto jsme docela úspěšní," sdělila Mikulicová.