Lidé tady mají k dispozici dva pětikubíkové kontejnery na třídění papíru a plastu, plus další dva s o něco menší kapacitou na vytřídění skla čirého a barevného. Kyjovští si od této novoty slibovali výhody jako zvětšení objemu pro uložení jednotlivých druhů odpadů, zvýšení účinnosti třídění a také lepší vzhled stanoviště, který tak neměl významně rušit při pohledu na nejbližší okolí.

Někteří z místních se ale s novinkou sžívají komplikovaně. „S opakovaným nepořádkem v okolí kontejnerů jsme se setkávali už po měsíci od jejich uvedení do provozu. Lidé kolem odkládali všelijaký odpad, třeba i elektrické spotřebiče. Odkládání odpadu na pochozí plošinu navíc komplikovalo i samotné vysypání kontejneru, jelikož tento proces spočívá právě ve zvednutí této plošiny,“ popsala trable mluvčí kyjovské radnice Denisa Mazourková.

Městská policie v okolí kyjovského autobusového nádraží.
Kyjov chce více strážníků, zájem ale opadl. Zkušenější odcházejí k policii

Zároveň připomněla, že poté, co obyvatele požádali o správné ukládání odpadu, situace se výrazně zlepšila.

„Co nás však občasně potrápí, je ucpání vhozového otvoru. Nastává to v situacích, kdy se lidé snaží na sílu vmáčknout velké množství odpadu, třeba i nerozložené kartonové krabice. Domluvili jsme se však se zaměstnanci technických služeb na pravidelné kontrole, která se nám osvědčila,“ vysvětlila mluvčí.

Vedle čtyř podzemních popelnic stojí ještě kontejner na elektroodpad. Toho za loňský rok Kyjovští předali ke zpětnému odběru společnosti Elektrowin více než šedesát tun. „Každý obyvatel tak odevzdal průměrně 5,59 kg spotřebičů,“ doplnila Mazourková.

Zdroj: Deník/Jakub Vítek