KSČM bojuje především se stárnutím základny. „Mladí jsou raději na nezávislých kandidátkách, které jsou nevyhraněné," podotkl hodonínský komunistický místostarosta Ján Lahvička.

Také bývalí Zemanovci registrují odchod některých členů, a to zejména v Kyjově. Přesto Strana práv občanů na okrese eviduje pětačtyřicet lidí. „Organizujeme, scházíme se a připravujeme na krajské volby," sdělil krajský místopředseda SPO a Strážničan Rudolf Bauer.

Až za bývalým Zemanovým sdružením jsou v počtu členů Babišovci. Ti mají poměrně složitější přijímací proceduru. I tak se od 18. ledna 2013, kdy oblastní organizace Hodonín vznikla, stalo členy ANO 2011 dvaačtyřicet lidí. „Máme rozjednané další žádosti," upozornil předseda oblastní organizace a velický zastupitel Petr Šmidrkal.

Podle hodonínského zastupitele Františka Novotného se zvyšuje zájem o členství u Moravanů. „Máme čtyři místní organizace a nyní se připravuje nová ve Bzenci. Mladí se začali více angažovat, a to skrz Facebook. Pomáhá nám i kampaň za vyvěšování moravské vlajky," vysvětlil Novotný.

Na první desítku členů čekají Svobodní, kteří jsou nejaktivnější v Hodoníně a Mutěnicích. Monarchisté mají svoji baštu ve Strážnici, kde sídlí kvarteto členů Koruny české. „Loni nám přibyli do současného stavu dva," sdělil předseda místního sdružení Jiří Čížek.

Nejsilnější vládní strana ČSSD má podle okresního předsedy Jiřího Jandy se tři sta šedesáti členy setrvalý stav.