„Nejsme si vědomi, že bychom něco nenaplňovali. Pro mě to byl blesk z čistého nebe. Ještě v pátek byla koaliční schůzka, kde bylo deklarováno, že strany koalice drží při sobě,“ divil se ještě den po odvolaní bývalý radní Petr Srnec (TOP09).

Další z bývalých radních, Eva Dřímalová (Nezávislí), bere oficiální vysvětlení jako neopodstatněné. Za dva měsíce od ustavujícího zastupitelstva podle ní nebylo možné zvládnout více práce.

„Pravé důvody byly jiné, dostat se k moci. Ti, co se tam teď dostali, měli jeden vedle druhého zájem být ve vedení města, aby mohli rozhodovat,“ uvedla Dřímalová. Nová koalice si ale stojí za svým. „To jsou jen jejich domněnky a jejich vyjádření. Až čas ukáže,“ uvedl tomuto vysvětlení nový místostarosta Roman Sedlačík (ČSSD).

Další hlavní postavy změn na hodonínské radnici se k názoru odvolaných nevyjádřili. Druhý nový místostarosta Jaromír Hýbner (Změna) v úterý po celý den nezvedal mobilní telefon stejně jako nově zvolený radní Ivo Knápek (Nezávislí), jehož přeběhlický hlas zaručuje nové koalici většinu. Po jeho účasti na změnách se už v pondělí od něj jeho „straničtí“ kolegové distancovali.

Členové uskupení, které vypadly z koalice, se shodují v tom, že výtka na pomalou práci, na základě které byla vypovězená koaliční smlouva, směřuje proti nim úplně stejně jako proti těm, kteří v koalici zůstali. Pokud radnice podle oficiálního sdělení pracovala špatně, padá to podle nich na vrub celé koalice a především jejího vedení.

„Pokud by byla důvodem odstoupení z koalice pomalá práce na radnici, tak je to špatná vizitka především pro toho, kdo radnici vede. Vítěz, tedy sociální demokracie, vždy bere vavřín vítězství, ale i povinnost a zodpovědnost. To je v demokracii normální,“ řekl zastupitel Jiří Koliba (KDU-ČSL).

Lidé blízcí politickému dění v Hodoníně přitom projevovali pochybnosti o povolební koalici, už když se tvořila. Nevěřili, že vydrží dlouho. Mnozí jsou přesto překvapení rychlostí, jak se rozpadla.

„Do určité míry lze říct, že v tomto složení se spory daly předpokládat, ale na druhou stranu je nutné říct, že až praxe vždy ukáže, jak složení lidí funguje nebo nefunguje,“ uvedla opoziční zastupitelka Milana Grauová (ODS). Upozornila pak, že povolebnímu vedení před rozpadem ještě ani neskončilo sto dnů „hájení“.