„Připadá mně naprosto nepřípustné, že je Frais stále zaměstnancem zoo. Celá situace měla být už dávno vyřešena, ale starostka Grauová dělá všechno proto, aby vzniklo ještě větší napětí,“ rozhořčil se například Igor Taptič.

Starostka Milana Grauová se ale bránila tím, že pracovně – právní vztah nešel s okamžitou platností zrušit. „Podle zákona odvolání z funkce neruší pracovní smlouvu. Frais proto zůstal zaměstnancem. Samozřejmě, že situace se může dále vyvíjet, ale město má ze zákona povinnost mu práci nabídnout,“ řekla Grauová.

Podle Jaroslava Hyjánka, kterého město pověřilo vedením zahrady, si Frais vytvořil místo zoologa hned v úterý po jeho odvolání.

„Frais si tu vytvořil pracovní místo navíc a mně tajemnice města pouze sdělila, že musím bývalého ředitele zaměstnat. Pracovní poměr s ním rozvázat nemůžu, protože Frais je stále v pracovně – právním vztahu k zoo. Za sebe říkám, že kdybych mohl, tak ho okamžitě propustím,“ uvedl Hyjánek, který neskrývá své ředitelské ambice. Zoologická zahrada je podle něj velmi specifický provoz, který by měl řídit někdo, kdo není jen pouhým manažerem. „Ve větších zahradách má ředitel podřízené, kteří vykonávají specifické funkce důležité pro provoz. Ta hodonínská je malá. Pokud se tedy vyhlásí výběrové řízení, určitě se do něho přihlásím. Vždy jsem snil o tom, že se tady stanu ředitelem. Hodonínská zoo je pro mě srdeční záležitost. Chci jí věnovat většinu svého času,“ vyznal se ze svého vztahu k zoo Hyjánek.

Kdo splatí dluh?

Na zasedání zastupitelstva ale padla také otázka, kdo zaplatí škodu způsobenou v zahradě, kterou odhalila nedávná kontrola. To spustilo další vlnu nekonečné diskuze. Taptič dokonce navrhl, aby se hlasovalo o projevení nedůvěry starostce Grauové. Návrh o zařazení tohoto bodu do jednání nakonec neprošel.

„To, že se celá záležitost dostala až do zastupitelstva, je poslední krok. Starostka má snad úředníky k tomu, aby tuto situaci měla dávno vyřešenou. Samozřejmě budu i nadále tlačit na město, aby žádalo náhradu škody,“ odůvodnil své jednání Taptič.

Grauová své jednání obhajuje tím, že nechtěla zasahovat do kontrolního procesu v zahradě. „Jako starostka města samozřejmě budu i já vyžadovat řádné vyšetření celé situace. Musím se ale řídit platnými zákony,“ řekla Grauová.

V dalším průběhu jednání pak zastupitelé mimo jiné schválili i půjčku pro zoo ve výši tři miliony korun. Ta má sloužit k zaplacení nákladů vynaložených na mezinárodní projekt pod názvem Informační systém, který má podpořit cestovní ruch.

„V této době je už projekt téměř u konce. Na další tři roky jsou naplánované výměnné pobyty dětí. Peníze městu vrátíme ze získané dotace z Evropské unie. Ulevilo se mně, když zastupitelé půjčku schválili,“uvedl Hyjánek.