Elegance a důstojnost sama. To je první, co napadne snad každého, kdo pohlédne na plameňáka růžového. Flamengo, jak se tomuto krasavci také říká, nyní osídlil nový pavilonek ve východní části hodonínské zoo.

Prvních osm kusů tam dorazilo o čtvrtečním pozdním odpoledni ze zoologických zahrad v Jihlavě a Ústí nad Labem, další desítka přicestovala v přepravní bedně včera večer ze Zoo Ohrada v Hluboké nad Vltavou.

„Jsme všichni v pořádku,“ oddychl si bezprostředně po návratu z první cesty zoolog Jaroslav Hyjánek, který se o transport ptáků postaral. A zcela právem. Přepravit na větší vzdálenost plameňáka, totiž představuje velké riziko.

„Hrozí, že si ve stresu zlámou nohy. Díky opatřením, která jsme učinili, ale vše dopadlo dobře,“ pochvaloval si po příjezdu s první várkou zoolog.

Pták s dlouhýma tenkýma nohama, dlouhým krkem a zajímavě tvarovaným zobákem, kterého chová většina zoo, v Hodoníně chyběl. Vodní plocha v sousedství pavilonu akvárií si ale o krasavce takového typu přímo žádala. Vedení zahrady tam proto nechalo vystavět půvabný pavilonek a díky chovatelské spolupráci mezi zoologickými zahradami se postaralo i o jeho osazenstvo.

„Patří k nejatraktivnějším zvířatům naší zoo. Je to vidět na zájmu návštěvníků, kterým plameňáci připravují krásné zážitky,“ uvedl Aleš Toman, zoolog jihlavské zoo, kde plameňáky růžové chovají už od roku 2003. A teď se jim daří i odchovy.

„Zezačátku to bylo těžké. ale jakmile se kolonie usadila, zahnízdilo až dvanáct párů. Bohužel hned ten první rok se do naší zoo dostal mýval z údolí řeky Jihlavky, který nejdříve zlikvidoval vajíčka husice rezavé a pak se pustil do plameňáků. Odnesly to dvě samice a všechna vejce. Plameňáci se pak bálí dalších útoků natolik, že v noci slézali z hnízd a byli raději na vodě. Abychom odchovy dokončili, museli jsme vymýšlet všelijaké finty,“ připomněl si první zkušenosti zoolog.

Těší se na ptačí namlouvání

Aby se ptákům dobře dařilo, musí mít kvalitní stravu se speciálními doplňky, úzkostlivou hygienu a příjemné prostředí.

„Na to všechno jsme dobře připraveni,“ ujistil zoolog Hyjánek.

Hodonínští chovatelé se těší, že flamengo bude doslova ozdobou zahrady. A to nejen pro jeho půvabnou vizáž, ale i zajímavé chování.

„Určitě bude nevšedním zážitkem pozorovat třeba namlouvání plameňáků. Jsou to hromadné rituální tance s výraznými pohyby hlavou, krkem i křídly. Bude to skvělá podívaná,“ těší se ředitel zoo Miroslav Frais.

Autorka: Bohuna Mikulicová