I přes nemožný fyzický kontakt podle Kuchařové vězni videokonferenci vítají více než návštěvy, které se uskutečňovaly po první vlně koronaviru za sklem.

Maximálně vstříc vychází vězňům v tomto směru také v břeclavské věznici. „Je to kompenzace za zrušené návštěvy. Aplikace Skype ale byla využívaná i dříve. Není to tedy jen náhrada v tomto nelehkém období," informovala mluvčí zařízení Martina Michalicová.

Komunikací přes internet správci zabrání šíření koronaviru ve věznicích v kraji. V pátek bylo v celé republice třiapadesát nakažených vězňů. „Nemocných je také 522 zaměstnanců věznic,“ vyčíslila mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

Přes Skype vězni hovoří také se svými právníky. „Některé věci ale klienti nechtějí takovou formou řešit kvůli strategii obhajoby. Při přípravě a vedení obhajoby je lepší spíše osobní kontakt,“ řekl třeba brněnský právník Karel Schelle mladší.

Policisté a soudy

Ve znojemské věznici nejvíce skrze videohovory komunikují s odsouzenými policisté a soudy. „Formou videokonferencí se konají také některé porady mezi věznicemi,“ uvedla mluvčí Ludmila Lenikusová.

Například v brněnské vazební věznici využívají soudy tento způsob komunikace několikrát do měsíce. „V průměru se koná devatenáct videokonferencí," vyčíslila mluvčí Dana Krejčířová.

Zachovaný je také kontakt Probační a mediační služby s vězněnými. Projekt videokonferenčních hovorů mezi probačními pracovníky, obviněnými a odsouzenými odstartoval 2. listopadu. „Naši pracovníci s klienty často probírají citlivá témata, která souvisejí s jejich trestnou činností, přijetí jejich odpovědnosti za spáchané činy, problémy se závislostí, osobní situaci nebo řešení odškodnění obětí. Proto je nutné, aby byly obě strany ve vzájemném osobním kontaktu. Tento způsob kontaktu přes moderní platformy je také bezpečný pro obě strany při současné epidemii,“ upřesnila ředitelka Probační a mediační služby Andrea Matoušková

Je to i velká časová úspora. „Pracovníci Probační a mediační služby se nemusejí přepravovat do věznice," doplnila Kuchařová.

Návštěvy věznic:

od kdy platí zákaz: od 23. října do konce nouzového stavu

alternativa: komunikace přes aplikaci Skype

výhody: bezpečné setkání vězňů s více příbuznými nebo známými najednou

MICHAL HRABAL
PETRA ŠEBKOVÁ