VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hongkong: Onasis a obchod s drogami

KŘÍŽEM KRÁŽEM OCEÁNEM - Příběhy cestovatele Oldřicha Trnečky.

9.10.2007
SDÍLEJ:

Ze zaoceánské plavby.Foto: Archiv Jindřicha Antropiuse

Oranžový kotouč zapadá za obzor klidné hladiny nedozírných vod a rachotící čtyřtunová kotva dává o sobě rázně vědět. Netrvá dlouho a už se nese z nevelkého člunu nahoru známé „Voši - voši“. To mladé dívky nabízejí námořníkům na lodi svou „úklidovou službu“. Ovšem na našich plavidlech nepochodí. Zatímco slunce pomalu zapadá, na obloze se začínají objevovat první hvězdy a za nimi začíná rozkvétat duhová zář neonových světel. Jejich odraz na noční hladině efekt ještě zmnohonásobí. Chceš–li, můžeš se napít z vonného poháru tohoto opojného odvaru.

Džunky s proděravělými plachtami dokreslují atmosféru blížící se noci. Všechno tu probíhá zákonitě, jakož i obchod s drogami, a dokaž, že nemají pravdu. Mnozí závislí chudáci nemohou se bez toho zla obejít. Tři opiové války vnucené Číně dnes mnohonásobně postihují je samotné. Lavina bezpracných zisků se valí stále vpřed. Proč by jim mělo záležet na pár ufetovaných, když mnohem nesmyslnější a zbytečné války kosí miliony lidí. Hongkong je město prosperujících celého světa, kde se sbíhají nitky všech kontinentů.

A tak to vypadá, že s dolarem tady vychází i zapadá slunce. Námořníci se z tohoto bezcelního města vracejí do USA s nacpanými pytli. Ulice táhnoucí se pod strmými svahy skalnatých hor se pro nedostatek místa začínají šplhat výš a výš. Vyjdi jen padesát metrů nad střechy několikaposchoďových domů a unylá hladina ti nabídne pohled na improvizovaně roztroušené nákladní , osobní, ale i válečná plavidla nejrůznějších tonáží. Povědomé plavidlo mě donutilo zaostřit dalekohled.

Nemýlil jsem se, naše „Slapy“, kdysi „Henrieta“ – loď největšího mořského magnáta „Onasise“, který si vzal vdovu po prezidentu Kennedym. Toto plavidlo koupila Čína pro přepravu osmi milionů Číňanů žijících v Indonésii. Jako obchodníci - prostě nežádoucí emigranti, na jejichž odsunu se obě strany společně dohodly.

Obchodním duchem obdařený Číňan na Dálném východě byl kvalifikován tak, jako u nás podnikavý žid. Některé, ba skoro veškeré spotřební zboží je zde o 15 - 25 i více procent levnější jak u nás v Evropě. Kdo zavítá do tohoto bezcelního města a nezaváhá, svým nákupem jenom vydělá. Devětadevadesátiletá smlouva sepsaná ze strategických důvodů mezi Anglií a Čínou padla.

A co se změnilo ? Po obchodní stránce vůbec nic. Investice sem vložené platí dál a budou ještě dalších padesát let. Dobře to má spočítané žravý kapitál i dnes, že se investice musí stoprocentně vrátit, ne–li zvyšit. Kdysi se při našich plavbách mluvilo o předání Hongkongu, a dnes? Dál neúprosně letí čas, dál žije superměsto i za ním džunková periferní oblast živořící na bahně, aby uhájila své životní minimum.

Dál podloudně probíhá obchod s drogami tímto ošidným terénem, kde je kontrola ve většině případů velmi obtížná. Bloudíš přecpanými uličkami se zastrčenými kouty titěrných obchůdků, jejichž vchod vede mnohdy k opiovým doupatům, a musíš se mít dvakrát napozoru, aby si tě konkurence nespletla a nepřišel jsi o to nejdražší. Z tohoto Babylonu vpluješ pasáží do lidského řečiště a snažíš se dostat o kousek dál. Z bohaté reklamy se na tebe usměje Pilsner Urquel, ale ta cena?

Povíš si: „Za cenu jednoho budu mít na lodi sice flaškové, ale pět. Znavené nohy připomenou čas. Obrátíš se k nejbližší zastávce a jednopatrový ukodrcaný autobus tě odveze do přístaviště „Taiku dock “ .

9.10.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 18 810 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace referent/ka stavebního úřadu. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Národní třída 373/25, 695 01 Hodonín. SŠ vzdělání stavebního směru a 3 roky praxe v oboru stavebnictví nebo VŠ, VOŠ vzdělání stavebního směru, N8plň prac. místa - výkon státní správy na úseku územního plánování a stavebního řádu, Přihlášky včetně všech podkladů doručte na podatelnu MěÚ Hodonín osobně nebo prostřednictvím pošty a obálku označte "NEOTVÍRAT - VŘ - SÚ" Doklady, které je třeba doložit: životopis, originál výpisu z evidence Rejstříku trestů ne starší 3 měsíce, originál ověřené kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, souhlas s nakládáním s poskytnutými osobními údaji pro účely tohoto VŘ ve smyslu zák.č. 101/2000 Sb. a vyplněnou přihlášku (více na www.hodonin.eu). Stravenky v hodnotě 90 Kč za každý odpr. den, 25 řádné dovolené/rok, sociální fond 7.000 Kč/rok, 3 dny placeného volna navíc, možnost využití zvýh.tarifů mobilního operátora, nepeněžité dary při pracovních a životních výročích, narození dítěte, možnost bezplatné výuky v jazykových kurzech, sportovní a kulturní akce pro zaměstnance, apod. VŘ bude stanoveno po ukončení vyhlášení VŘ. Nástup červenec nebo dohodou.. Pracoviště: Město hodonín - pracoviště národní třída 25, Národní třída, č.p. 373, 695 01 Hodonín 1. Informace: Radana Bohunská, +420 518 316 341.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 13 500 Kč

Pomocní pracovníci v rostlinné výrobě pracovník/ce v rostlinné výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Za Drahou 1331, 696 62 Strážnice. Jedná se o práci ve vinici. Stravenky, příspěvek na dopravu, zajištění ubytování, prémie výkonostní a výsledkové. Kontakt osobně každou středu od 8:00 do 9:00 hod.. Pracoviště: Žerotín, a.s., Za Drahou, č.p. 1331, 696 62 Strážnice. Informace: Kočvarová, +420 739 365 022;725 310 805.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 18 600 Kč

Mechanici a opraváři motorových vozidel Mechanici a opraváři motorových vozidel. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18600 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracoviště: Brněnská 3883/48, 695 01 Hodonín. PP na dva roky. Náplň práce: servis nákladníh vozidel (kontrola, diagnostika, opravy), přejímání náhradních dílů ze skladu, montáž originálních dílů, příslušenství a doplňků. Požadavky: vzděání - střední odborné s výučním listem nebo certifikát, osvědčení, ŘP C - výhodou. Průměrný výdělek 18 600 - 28 000,- Kč. Jízdní výhody pro zaměstnance a jejich rodinné příslušníky - autobusy v rámci IDS JMK zdarma, příspěvek na penzijní připojištění, stravenky v hodnotě 80,- Kč/1 směnu, příspěvek na pojištění odpovědnosti za škodu způsobenou zaměstnavateli při výkonu povolání, slevy na odběr veškerého zboží a PHL na našich čerpacích stanicích, příspěvek dětem na zimní nebo letní rekreaci, zvýhodněné úvěry, produkty a služby Komerční banky, a.s., ČSOB, a.s. nebo UniCredit Bank, zvýhodněné volání a služby se zaměstnaneckým programem T-Mobile nebo O2 Family. Kontakt osobně vždy v pondělí, středu a pátek od 8:00 do 15:00 hlásit se u p. Křivánka.. Pracoviště: Čsad hodonín a.s., Brněnská, č.p. 3883, 695 01 Hodonín 1. Informace: Jitka Barinková, +420 602 613 386.

Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství Vinaři 17 500 Kč

Vinaři Dělník/ce ve sklepě. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17500 kč, mzda max. 19500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme: stabilní zázemí úspěšného vinařství, jistotu práce, přátelský kolektiv, práce na hlavní pracovní poměr, stravenky, příspěvek na penzijní připojištění, prémie, firemní akce., Požadujeme: manuální zručnost, odpovědnost, fyzická zdatnost, praxe ve vinařství výhodou ne podmínkou., Profesní životopis zasílejte na email: mzdy@zameckevinarstvi.cz. Pracoviště: Zámecké vinařství bzenec s.r.o, Zámecká, č.p. 1508, 696 81 Bzenec. Informace: Zbyněk Žiška, +420 775 853 955.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Učitelka Petra Manišová píše vlastní divadelní představení. Na střední vinařské škole ve Valticích vede divadelní soubor Máňa.
14

Nacvičovala divadlo i s vězni. Baví mě víc hrát než režírovat, říká ochotnice

Plavčík. Ilustrační foto.

Nedostatek plavčíků ohrožuje koupaliště. Brigádníky odrazuje velká zodpovědnost

Za 30 milionů zasíťují stavební pozemky. Ve Ždánicích vyroste 37 rodinných domů

Ždánice – Téměř třicet milionů korun mají stát inženýrské sítě a cesty k rodinným domů v lokalitě Pod hvězdárnou ve Ždánicích. Tamní radnice totiž vybrala firmu, která potřebné stavební práce udělá.

Aqualand ruší rodinné vstupné a posiluje expresní autobusové linky

Jižní Morava – Rodinné vstupné si už návštěvníci Aqualandu Moravia nekoupí, vedení jej zrušilo. Proč? „Nejsme proti rodinám, ty hrají samozřejmě prim. Dítě do sto padesáti centimetrů se však nově po celé léto dostane s dospělým na koupaliště zdarma, proto není rodinné vstupné potřeba,“ vysvětlil ředitel Petr Pavlacký.

Demolice uzavře myší díru. Startují opravy druhé poloviny veselského nádraží

Veselí nad Moravou – Rekonstrukce veselského vlakového nádraží vstoupí do druhé poloviny. První dvě etapy jsou hotové, takže jsou obnovené ostrovní nástupiště číslo 2 a 3. Druhá půle oprav začala v pondělí.

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT