Jaké jsou dojmy po zvolení ze sedmého místa s odstupem několika hodin?

Mám velkou radost, že se nám podařilo jasně zvítězit ve volbách a že budu moci nadále pracovat jako poslanec Evropského parlamentu zvolený v České republice a ve Zlínském kraji i v příštím mandátu. Výsledky voleb napovídají, že voliči chtějí, abychom pokračovali v naší dosavadní práci, to beru jako zpětnou vazbu a zároveň jako velký závazek.

Jaké jsou vaše plány pro nejbližší dny?

Moje první kroky budou směřovat do Bruselu, kde budeme s kolegy připravovat působení naší poslanecké delegace. Bude se také vyjednávat o členství v parlamentních výborech a o dalších pozicích, které si politické frakce mezi sebou rozdělí. Výhledově nás také čeká ustavující plenární zasedání ve Štrasburku.

Zůstanete dál ve skupině skupina Renew Europe?

V tuto chvíli probíhají jednání o budoucím složení frakcí, diskutujeme o něm s kolegy v rámci Renew, ale obecně platí, že jako delegace máme zájem být součástí takové frakce, ve které budeme schopni nejlépe naplňovat náš program, se kterým jsme do voleb šli.

Na jakém tématu především chcete zapracovat v Evropském parlamentu a mohlo by to mít pozitivní dopady i pro obyvatele našeho regionu?

Za sebe bych rád pokračoval v práci na tématech, kterým jsem se věnoval v minulosti. V dopravní agendě to je důraz na budování nové dopravní infrastruktury a podpora železnice. Dále ve finanční agendě posílení práv spotřebitelů především v rámci online finančních služeb a také práce na podpoře malých a středních podniků či zlepšení podnikatelského prostředí v Evropě.

V neposlední řadě se v tomto mandátu bude připravovat nový evropský rozpočet, což je také jedna z našich priorit.

Jaký máte vztah ke Slovácku? Jak často sem jezdíte? A co tady máte nejraději?

Na Slovácku jsem se narodil a vyrůstal. I když jsem pak většinu života trávil na Valašsku, v Praze nebo v zahraničí, rád se na Slovácko stále vracím. Naposledy se to podařilo během kampaně před volbami, je to vždy velmi příjemný zážitek. Místní krásná příroda, bohatá kultura, a také skvělé víno jsou pro mě dobré důvody, proč se sem pokaždé vracet.

VIDĚLI JSTE? Pozor na děti. Šardice se snaží zpomalit auta, vyslechly obavy místních lidí

Nové dopravní značení v Šardicích na silnici II/422 a v její blízkosti. | Video: Deník/Petr Turek