Také dnes sledujeme dění v soudní síni ON-LINE!


Jako podle abecedního seznamu v třídní knize bere předseda senátu brněnského krajského soudu Pavel Göth výslechy svědků, kteří se zapletli do kauzy Kuřim. Ta se týká týrání osmiletého Ondřeje a jeho o dva roky staršího bratra Jakuba. Z mučení sourozenců viní žaloba šest trýznitelů, kterým hrozí až dvanáctileté vězení.

V pátek usednou na lavici obžalovaných jen dva lidé z celkových šesti. Jan Turek a Kateřina Mauerová, která zřejmě stojí v pozadí týrání. Ze spisu totiž vyplývá, že mnohé mučení sama vymýšlela. Kvarteto ostatních trýznitelů požádalo soud, aby se hlavní líčení konalo v jejich nepřítomnosti. Jednání se tak nezúčastní matka týraných chlapců Klára Mauerová, Barbora Škrlová, její bratr Jan a Hana Bašová alias teta Nancy.

Soud dnes hodlá vyslechnout devět svědků. Mezi nimi je například Lucie Turková, bývalá žena Jana Turka, Jana Zahradníčková, která si všimla četných jizev na tělech chlapců při jejich přijímání do dětského krizového zařízení Klokánek, nebo Jana Zavadilová. Ta zase půjčila Turkovi psí klece, do nichž obžalovaní zavírali oba bratry na dlouhé hodiny.

ONLINE

14.18 - Jednání končí, pokračovat bude v pondělí 28. července v 8.30 ráno.

14.18 - Slovo si bere Kateřina Mauerová. Chce se vyjádřit k výletům, o nichž Safy hovořil. "O Barboru jsem se starala více, ano. Byla jsem s ní častěji v kontaktu," prohlásila.

14.02 - Safy se setkal i se změnou chování. To když byl s oddílem v lese nedaleko Adamova na Blanensku. "Bylo to na podzim roku 2002. Tématem výletu byly staré pověsti české. Barbora změnila své chování a začala se chovat jako dívka. Kateřina nám to vysvětlila tak, že polovina jejího ducha zůstala v té knížce a druhá půlka v současnosti," šátral Safy v paměti.

13.58 - Oddíl, do kterého Safy chodil, vedla Kateřina Mauerová. "Byla trochu přísnější a občas jsem s ní nesouhlasil. Občas se na nějaké akci ukázal i Jan Škrla. S ním jsem si ale nikdy moc nepovídal. Hana Bašová byla ujetá, ale měl jsem ji rád. Byla to moje nejoblíbenější vedoucí," uvedl Marek Safy. Mladík se setkal i s psychickým deptáním na táboře. Ze strany Kateřiny. "Jednou nařezala Jakubovi. Víc než je zdrávo," poznamenal Safy, který z oddílu odešel na přelomu roku 2004 a 2005.

13.50 - Barbora Škrlová vypadala tak, že si Safy myslel, že je mladší než on. Tipoval by ji na patnáct let. "Měla kratší vlasy, byla spíše hubenější," přiblížil Safy postavu Škrlové. Později ale zjistil, že bude asi starší. To když na jednom táboře Barbora četla knihu a začala rozvíjet Einsteinovu teorii relativity.

13.41 - Safy zná obžalované z turistického oddílu v Paprsku. "V oddílu jsem vídal i Jakuba, který do Paprsku chodil. Všichni jsme měli nějaké přezdívky. Třeba Barbora měla přezdívku Vatašé," řekl Safy. Škrlová byla podle něj prudce inteligentní, ale samotářská. "Nevěděl jsem, kolik je jí let. Ani bych si netroufl hádat. Nosila volnější oblečení a hodně jsem ji vídal ve společnosti Kateřiny Mauerové," uvedl Safy.

13.36 - Odpolední část hlavního líčení může začít. Jediným svědkem je Marek Safy, kterého navrhl Jan Turek.

12.01
- Kanýz má dceru, která je zhruba stejně stará jako týraní Ondřej a Jakub. Děti si podle něj spolu normálně hrály. "Jednou se vrátila moje dcera domů z návštěvy u Mauerových kluků. Bolelo jí břicho a už tam nechtěla nikdy jít. A taky k nim nešla. Ptal jsem se, co se stalo, ale ona nechtěla vůbec nic říct," uvedl Dan Kanýz. Podle něj byla příčinou celé kauzy Anička. "Do té doby, než se objevila, bylo všechno v pohodě. Pak začala být Klára unavená a podrážděná. Pak se odstěhovala," doplnil svědek.

11.56 - Z několika setkání Kanýz usoudil, kdo že je vlastně ten záhadný Doktor. "Prý to má být mladej Škrla. Tedy Jan. Je to nějaký pseudodoktor. Říkala to Klára a potvrdil mi to i Radek Coufal," řekl svědek, který vypráví o svých zážitcích z minulých let rozšafně a hodně důkladně. Anička prý byla iluze. Dokonalá iluze. "Nedivím se, že na to spousta lidí naběhlo. Jestli to byla hra, pak naprosto dokonalá," řekl Kanýz.

11.45 - Po rozvodu Kláry Mauerové s Radkem Coufalem se Klára časem z Krásného ulice, kde bydlela, odstěhovala. "Někdy jsem se zeptal Radka, co se s nimi děje a tak. On mi vždycky řekl, že je všechno v pořádku," shrnul Kanýz občasné schůzky se sousedem v domě.

11.31
- Svědek se směje nad svou hloupostí. Kláře totiž všechny řeči o původu Aničky, o její nemoci, o týrání, o sexuálním zneužívání, o tajných osobách a přízracích v lese "doslova žral". Tehdy jí prý věřil, protože se s něčím takovým nesetkal. "Jednou uviděla Anička našeho psa. Začala tak hystericky řvát, že se pes tak lekl, až utekl. Byla to nepřirozená reakce," vzpomněl si Dan Kanýz. Pozoruhodné bylo podle něj to, že Klára stále telefonovala. "Měla telefon u ucha skoro pořád. Při cestě po ulici, na nákupu v samoobsluze, zkrátka pořád," uvedl Kanýz.

11.26
- Kanýz zná spíše Radka Coufala, je to jeho kamarád. "Klára na mě působila emancipovaným dojmem a Radek se staral o domácnost. Pak jsem si všiml, že nosí na ramenou nějaké děvče. Bylo zabalené v dece. Před dům Kláru vozilo BMW sedmičkové řady. Dozvěděl jsem se, že ta dívka je z Norska, ale Klára na ni mluvila italsky," tvrdí Kanýz.

11.20 - Do soudní síně vešel muž, který se převlékl jako při přepadení banky. S kšiltovkou hluboce naraženou do čela a v černých brýlích předstoupil před soud svědek Dan Kanýz. Před mnoha lety to byl rodinný známý Kláry Mauerové a Radka Coufala. "Už je to dlouho, takže svou výpověď budu číst z poznámek, které jsem si připravil," upozornil Kanýz senát.

11.16 - Další svědkyní je Jana Zavadilová, známá Jana Turka. Oba se potkali v útulku Městské policie Brno. Od ní chtěl v létě 2006 půjčit Turek psí klece. "Prý jede na dovolenou a potřebuje někam dát při přepravě psy. Bylo to zhruba na pět nebo šest dní," řekla Zavadilová, která box na čtyřnohé zvíře popsala jako drátěnou klec větších rozměrů. Ženě nic zvláštního na půjčení klecí nepřišlo. "Teprve až mě kontaktovala policie a řekla mi, co se stalo. Zarazilo mě to," prohlásila Zavadilová.

11.09 -
Kateřina Mauerová si vzala slovo. S tím, co řekla Jana Zahradníčková prý nemůže souhlasit, a tak chce uvést některé drobnosti na pravou míru. Podrobně se vrátila k některým věcem, které považuje za nesrovnalosti. Kateřina je tento týden také hodně aktivní. Ještě před měsícem, kdy soud začal, se nevyjadřovala skoro k ničemu.

10.54 - Do Klokánku připutovala Anička v oblečení, které se na ni podle Zahradníčkové ani nehodilo. "Ona byla hubená a na sobě měla široké kalhoty. Takové ty krtečkovské. Chodila v nich kolíbavě jako medvídek. Na hlavě měla klobouček. Na jejím těle mě zaujaly modřiny na koleně. Dál jsem se nedostala. Anička si totiž nechtěla sundat dlouhou halenu, která jí sahala až ke kolenům," řekla Zahradníčková.

10.42
- Zahradníčková popsala vyšetření Aničky hodně podrobně. Dívka za kterou se vydávala Barbora Škrlová prý v ordinaci podala neuvěřitelný herecký výkon. "Na to by sama nepřišla. Asi musela mít poradce. Roli dítěte totiž hrála úžasně," prohlásila Zahradníčková, kterou ale Anička alias Barbora obalamutila také. Při vyšetření si totiž nevšimla, že by to byla dospělá žena.

10.30 - Rodeo v pravém slova smyslu nastalo v Klokánku předtím, než měla přijet Anička. "Volali lidé z ministerstva práce a sociálních věcí, z úřadu ombudsmana a tak podobně. Hlásili, že dostaneme dítě, které je nalezencem, ale nic blíž o něm neřekli. Když mi do ordinace vstoupila dívka s kloboučkem na hlavě a plyšákem v ruce, překvapilo mě její chování. Stále se schovávala za Kateřinu Mauerovou, která ji do Klokánku přivedla. Anička byla navíc první dítě, které se mi nepodařilo řádně vyšetřit. Nešlo to," řekla Zahradníčková. Anička loni v květnu vážila 47 kilogramů, měřila 167 centimetrů.

10.25 - První dny v Klokánku byl Jakub uzavřený. "Stranil se kolektivu, vyhýbal se tetám. Byl takový zpracovaný. Připadal mi jako robot. Měl vojenský dril. Nechtěl nic říkat a možná se bál, aby neřekl nějaké informace," poznamenala Zahradníčková, která se domnívá, že oba chlapci byli týraní dlouhou dobu. Vojenský dril a bezmezná poslušnost u Jakuba byla norma. "Nepřišlo mu na tom nic nenormálního," uvedla lékařka z Klokánku.

10.20 - Zahradníčkové nedaly jizvy spát a zeptala se Kateřiny Mauerové, která do Klokánku přivezla Aničku. Ta ji o původu zranění nic neřekla, přestože to byla teta sourozenců. "Jakub se také vyhýbal pohledům do očí dospělých. Byl ale poslušný, připadalo mě, že je na dálkové ovládání. Když šel třeba po chodbě a řeklo se mu, aby šel doprava, zastavil se, prudce se otočil a šel doprava," prozradila Zahradníčková.

10.15 - O Ondřejovi Zahradníčková věděla, že byl týraný. Překvapilo jí ale, že jizvičky měl na těle i Jakub. "Byly to takové tenoučké jizvičky. Vypadaly jako říznutí ostrým předmětem. Jakub řekl, že je to od pískomila. Prý ho nosí na zádech. Evidentně si vymýšlel. Choval se totiž tak, že hledal nějaké rozumné zdůvodnění. Když jsem se ptala na jizvy Ondry, řekl, že to ví Jakub. Ten povídal, že jsou to jizvy od sršňů," přiblížila lékařka vyšetření chlapců. Podle ní měli chlapci z něčeho strach a velké obavy.

10.12 - Do ohrádky pro svědky se postavila Jana Zahradníčková, která si všimla četných jizev na tělech chlapců při jejich přijímání do dětského krizového zařízení Klokánek. "Chlapce jsem poprvé viděla loni 10. května odpoledne. Překvapilo mě, že se chovali nepřiměřeně vesele. Jiné děti, které jsou umístěné do Klokánku, tak veselé a skotačivé nejsou. Ondřej s Jakubem se dali usměrnit a vyšetřovala jsem je společně. Škádlili se. Při prohlídce jsem zjistila, že mají na tělech velké množství jizev," prohlásila Zahradníčková.

10.01 - Když má Vondráčková Aničku popsat, neodhaduje jí třináct let. "Chovala se jako miminko. Nemluvila. Vyžadovala si asi zvláštní péči, protože Klára měla nějaký sešit, kam psala veškeré údaje, které se jí týkaly," řekla Klářina kamarádka ze studentských let. Matku týraných chlapců popisuje jako "sympatickou ženu". Ani ona nemá vysvětlení pro to, za co je Mauerová obžalovaná. "To neodpovídá její přirozené povaze," zdůraznila Vondráčková.

9.55 - Vondráčková znala Kláru velmi dobře. Měla s ní více než kamarádský vztah a věděla o ní úplně všechno. Když si všimla, že nevídá její syny, ale onu neznámou dívku, zeptala se co se děje. "Klára řekla, že začínají zlobit a že musí být od sebe. V tom období jsem je viděla sotva párkrát. Nikdy se mě nesvěřili, že by je matka bila, nebo že je něco bolí," uvedla Vondráčková.

9.43 - Do soudní síně přišla Eliška Vondráčková, známá Kláry Mauerové ze studentských let. Tu a tam se s ní stýkala i v dospělosti a dozvěděla se, že kromě dvou synů v její rodině přibyla i holčička. Anička. "Prý byla z Ukrajiny a že ji někdo krutě týral," uvedla Vondráčková. Klára jí namluvila, že Anička je nemocná. "Měla leukémii. Byla taková vystrašená a Klára ji pořád budila. Měla totiž strach, aby se jí nezastavilo dýchání," popsala Vondráčková neznámou dívku.

9.34
- Svědkyně si vzpomněla, že když do domu Mauerové vtrhla policie, objevil se tam i nějaký další chlapec. "Toho jsem nikdy neviděla," řekla Tomšová. Po odhalení kauzy se v domě děly divné věci. Hlavně do domu chodili lidé, které se tam nikdy neobjevili. Například Hana Bašová. "Jeden den tam dovezla krabice. Několik krabic. Měla klíče, protože na nikoho nezvonila a sama si otevřela dveře," uvedla Jana Němcová. Z domu pak jiní lidé krabice odvezli. Ty však nezná.

9.26
- Třetí svědkyní je Jana Němcová, která bydlela v Kuřimi na Brněnsku. Na dům v Dušínově ulici, kam se v prosinci 2006 přistěhovala Klára Mauerová, viděla. "Když se tam nastěhovali, všimla jsem si, že v té rodině bude asi jen chlapeček. Nebo nějaké dítě, které bude těžce postižené. Ta žena ho totiž skoro pořád nosila," uvedla Němcová.

9.19 - Tomšová chlapce učila dva měsíce. Připravovala je podle osnov na zkoušky z českého jazyka, matematiky a prvouky. O týrání před ní nemluvil ani Ondřej ani Jakub. "Ondra měl problémy s výukou u stolu. Pořád seděl na zemi," vzpomněla si kantorka. Obhájce Kateřiny Mauerové chce po ní vědět, jestli náhodou nekonzultovala s vedením Klokánku, co bude vypovídat na policii. Podle něj si totiž svědci proti její klientce výpovědi připravili. Svědkyně to popřela.

9.26
- Chování chlapců bylo na rozdíl od jiných dětí ve třídě více než podivné. Kromě toho, že se chvíli mazlili s cizími dětmi, o pár minut později si způsobovali bolest. Zkoušeli práh bolestivosti. Oba byli podle učitelky pozadu i v učení. "Neuměli psát ani tiskacími písmeny. Ondřej neukázal ani na prstech, kolik je mu let. Jakub byl o něco chytřejší," přiblížila Tomšová chlapce. Ve škole měli kluci vyprávět i o prázdninách snů. "Pamatuji se, že tehdy řekli, že by se rádi podívali k moři," řekla učitelka. Ve spisu je poznámka, že kluci snili o táboře, kde by nebyla babička a jiní blízcí příbuzní.

9.00 - Druhou svědkyní je vyučující Ondřeje a Jakuba, Alena Tomšová. Tu kontaktovalo dětské krizové zařízení Klokánek, kde se ocitli bratři okamžitě po odhalení kauzy. Vondráčková měla chlapce přezkoušet, aby mohli uzavřít školní rok. "Ti kluci se pořád bili. Dělali modřiny sobě a dokonce i mě. Když jsem se jich ptala, proč to dělají, řekli mě, že to dělala jejich maminka," uvedla Vondráčková. Podle ní nešlo o jen tak ledajaké pošťuchování. "Kousali mě. Nebo se mě sápali po prsou a chtěli mlíčko. To se mi normální rozhodně nezdálo," uvedla žena.

8.55 - Soudce Turkové zřejmě nevěří. "Jste si vědomá, že jste někoho křivě obvinila, a že je to trestný čin?" zeptal se soudce. Turková si toho vědoma je. Turek se podle ní stará o jejich syna Jonatána vzorně. Strach z něj nemá. "Je to člověk, kterého si vážím. Za to všechno, co pro děti dělal," prohlásila Turkova ex-manželka. Turek jí děkuje. "Jsem rád, že bývalá žena našla odvahu mluvit o tom, co je jen naše soukromí. Co bylo, bylo. Máme spolu syna. Milovaného syna, o kterého se výborně staráme," vyjádřil se Turek k výpovědi své bývalé ženy.

8.49
- Zranění, na která existují lékařské zprávy, Turková popírá. Prý jí je neudělal ex-manžel. "Zneužila jsem svých zranění. Podlitiny na zádech? Asi jsem spadla ze schodů, ale nevzpomínám si," poznamenala Turková. Soud jí předestřel obsah přestupkových spisů, které vedl proti ní a Turkovi úřad městské části Brno-střed. "18. listopadu 2002 jste uvedla, že jste byla napadena svým manželem. Ve Sportovní ulici před obchodním domem Billa vás manžel tituloval slovy, které tu snad ani říkat nebudu. Pak vás napadl sevřenou pěstí. To se údajně opakovalo ještě ten den později ve Vrchlického sadech. Měla jste podlitiny na zádech, zranění ve tváří. Další napadení se konalo v lednu 2003. Turek vás bil, tahal vás po pokoji za vlasy. To prý bylo kvůli rozepři ohledně neplacení nájmu. Jak byste to okomentovala?" zeptal se předseda senátu Pavel Göth. Turková tvrdí, že oznámení byla účelová. "Nezakládá se to na pravdě," zdůraznila Turková.

8.34
- V létě 2006, kdy podle žaloby docházelo k nejbrutálnějšímu mučení Ondřeje a Jakuba, už Turková s Turkem nežila. "S manželem jsem se seznámila na střední škole, později se nám narodil syn Jonatán. Soukromí a rodinný život s manželem je moje soukromá věc, to jsem říkala i na policii. To, co se o muži tvrdí v souvislosti s týráním, je lež a uráží mě to," tvrdí Turková. Soudce jí připomněl, že ve spisu existuje několik dokumentů, z nichž vyplývá, že ji Turek napadal. "Není to pravda, napadala jsem ho já. Bylo to víckrát z mé strany, ale je to opravdu moje soukromá věc," doplnila Turková. Ta řešila problémy v manželství odchodem a několik měsíců pobývala v domě svaté Markéty. Věřila, že se problémy vyřeší.

8.38
- První svědkyní je Lucie Turková, bývalá žena Jana Turka. "Znám Kateřinu Mauerovou, Hanu Bašovou a Jana Škrlu. Seznámila jsem se s nimi v Paprsku, protože tam měl můj bývalý manžel kroužek," řekla Turková. Její manžel prý byl vynikající pedagog, na kterého nebyla jediná stížnost. "Můj muž pracoval s problematickými psy. Přepravky jsem však doma žádné neviděla. Psy přepravoval v autě na sedadle," dodala bývalá žena Jana Turka. Do soudní síně přišla Eliška Vondráčková, známá Kláry Mauerové ze studentských let. Tu a tam se s ní stýkala i v dospělosti a dozvěděla se, že kromě dvou synů v její rodině přibyla i holčička. Anička. "Prý byla z Ukrajiny a že ji někdo krutě týral," uvedla Vondráčková. Klára jí namluvila, že Anička je nemocná. "Měla leukémii. Byla taková vystrašená a Klára ji pořád budila. Měla totiž strach, aby se jí nezastavilo dýchání," popsala Vondráčková neznámou dívku.

8.34 - Začalo páteční hlavní líčení v takzvané kauze Kuřim. Z obžalovaných se jej dnes zúčastní pouze dva - Kateřina Mauerová a Jan Turek.