„Když chcete solidně podnikat a víte, že máte prostor jen čtyři roky a máte-li na to podnikání čtyři, pět měsíců v roce, je výsledkem to, že potřebujete dělat propagaci a zavést ji dlouhodobě, aby lidé věděli, že funguje. Investovat dva roky nebo rok, před vypršením smlouvy do této propagace jsou vyhozené peníze,“ míní Ondruš.

Ředitel Baťova kanálu Vojtěch Bártek však říká, že půjčování lodí na tak krátkou dobu je alespoň na Baťáku běžnou záležitostí. „Provozovatelům sice půjčujeme spíše malé motorové čluny, vždy je to ale maximálně na pět let,“ uvedl Bártek, který doplnil, že na tuto dobu půjčila společnost do Hodonína i loď Korálku.

Baťův kanál půjčuje lodě bez motorových člunů, které si musí zajistit sami provozovatelé. Velkým přínosem pro kasy společnosti to rozhodně neznamená. „Účetně na nich proděláváme. Lodě ale nemáme na to, abychom na nich vydělávali. Hlavní důvod, proč jsme je pořizovali byl ten, abychom rozjeli turistický ruch,“ vysvětlil Bártek.

Prodělají všichni?

O prodělku mluví i Ondruš, který podle svých slov nyní Konstancii dotuje z půjčování jiných lodí. Kromě nájmu, který musí každý rok zaplatit Městu Hodonín, si podle svých slov hradí všechny náklady kromě havarijního pojištění, které platí hodonínská radnice.

„Musím platit veškeré provozní a údržbové náklady lodě, mezi které patří kontroly motoru, elektroinstalace, údržby, hlídání nebo zazimování. Když to zběžně spočítám, jde to na nějakých tři sta padesát až čtyři sta tisíc korun. S lodí není možné vydělat,“ nastínil Ondruš.

Jiného názoru je ale Lukáš Habarta, provozovatel přístaviště ve Veselí nad Moravou. Ten má od Města Strážnice v pronájmu výletní loď Danaj, která je s Konstancií srovnatelná a vydělá si s ní. „Platíme si všechno sami včetně nájmu. Loď používáme deset let. Za tu dobu na ní na rozdíl od Konstancie, kterou i díky dotacím opravilo Město Hodonín, nedošlo k žádné renovaci. Něco díky ní vyděláme, ale samozřejmě by to mohlo být lepší,“ uvedl Habarta, který si myslí, že pokud počasí a okolnosti dovolí, loď může stále jezdit a vydělávat. Danaj má v nájmu na deset let. „Délka pronájmu souvisela s dopadem na evropské peníze, za které byla pořízena,“ vysvětlil Bártek, proč je strážnický Danaj ve Veselí déle, než je zvykem.

O prodloužení nájemní doby Konstancie zatím neuvažovala ani starostka Hodonína Milana Grauová. Přesto ji do budoucna nevyloučila. „Prodloužení pronájmu je na zvážení. Musíme se podívat, jestli je po právní stránce možné takto soutěžit na delší dobu, protože zákon o veřejných zakázkách má nějaké limity. Musíme se poptat, jak to dělají kolegové,“ informovala starostka.

Františku Ondrušovi skončí nájem Konstancie v letošním roce. Přestože podle svých slov na lodi prodělává, do dalšího výběrového řízení se přihlásí.

„Už dnes máme objednávky na příští rok,“ uzavřel Ondruš, který si chce o podmínkách pronájmu s vedením promluvit. „Jsme schopní do toho jít, ale chceme se seriozně bavit o tom, za jakých podmínek,“ dodal.