Nemocnice v Kyjově je v České republice první majitelkou Eva Nexus, mikrochirurgického přístroje nejnovější generace. Díky němu zlepšují zrak pacientům na tamním očním oddělení. Jeho užití při operaci mohl Deník sledovat v úterý dopoledne na operačním sále.

Právě sem se vypravil ráno František Sládek. Rodáka z Horňácka v posledních měsících trápilo zvláště to, že mu zhoršující se zrak sloužil špatně hlavně za šera. Bude tak rád, když po zákroku uvidí lépe. Od operace šedého zákalu si také slibuje, že se konečně zbaví dioptrických brýlí, které nosí už od dětství.

„Očekávám, že se v jednasedmdesáti letech zbavím brýlí a dobře uvidím. Sem do Kyjova mě přivedly dobré reference na pana primáře. Doporučení k operaci mám od mé lékařky z Veselí s tím, že se mám rozhodnout mezi Kyjovem nebo Zlínem. Rozhodl jsem se pro Kyjov,“ řekl pacient.

Pro zákrok stačilo jen lokální umrtvení. A pak na pacienta čekal i nový mikrochirugický přístroj. Mezi jeho hlavními výhodami je významné zvýšení bezpečnosti a efektivity při operacích šedého zákalu i zadní části oka. Navíc má minimalizovat zátěž na citlivé tkáně rohovky a zároveň i zkrátit dobu zákroku. Pomáhá k tomu moderní technologie, která snižuje ultrazvukovou energii potřebnou během operace.

Zajímavostí novinky je i průměr využívaných nástrojů: necelý půl milimetr.

  • primář očního oddělení kyjovské nemocnice Evžen Fric

close Operace novým mikrochirurgickým přístrojem na očním oddělení Nemocnice Kyjov. Primář Evžen Fric. info Zdroj: Deník/Petr Turek zoom_in Operace novým mikrochirurgickým přístrojem na očním oddělení Nemocnice Kyjov. Primář Evžen Fric.

„Naším cílem je maximální bezpečnost pro pacienta. Po operaci dochází k rychlejší rekonvalescenci díky snížené traumatizaci. Operace šedého zákalu nyní trvá celkově pouhých deset minut na jedno oko, od zahájení po implantaci nitrooční čočky,“ popsal primář kyjovského očního oddělení Evžen Fric.

S novým přístrojem za téměř tři miliony korun může provádět operace zadního segmentu, sklivce a sítnice.

Novou technologii využili v Nemocnici Kyjov letos za první více než měsíc už u několika set zákroků. Navíc tady nový přístroj využívají denně, a to hlavně při operacích šedého zákalu.

„V České republice tuto technologii aktuálně testují čtyři pracoviště – Pardubice, Frýdek-Místek, Ostrava a Fakultní nemocnice Praha, zatímco na Slovensku jej používá jedenáct nemocnic. Kyjov je první nemocnicí v České republice, která přístroj zakoupila,“ upozornila mluvčí kyjovské nemocnice Veronika Hollerová.

Investice následuje po nedávném pořízení 3D digitálního robotického mikroskopu, který Kyjovští měli jako první na Moravě.

„Jsem velice rád, že Nemocnice Kyjov investuje do moderních technologií. Zrak je totiž nejdůležitější smyslový orgán, osmdesát procent všech informací vnímáme zrakem. Proto se tady snažíme minimálně invazivně a co nejbezpečněji provádět tyto operace,“ dodal primář kyjovského očního oddělení.

VIDĚLI JSTE? Tři roky po tornádu v Hodoníně začíná oprava S-centra. Podívejte se dovnitř

Tři roky po tornádu se hodonínské S-centrum dočká rekonstrukce. | Video: Deník/Petr Turek