Do první změny se pustí stavební dělníci pátého září. „Na úpravu střechy pavilonu primátů máme už vybraného dodavatele. Bude v ní více oken, což má zajistit lepší provětrávání," informovala Martina Janíková, která má na starosti městskou investiční přípravu.

Některá zvířata se tak na čas přesunou z hodonínské domoviny do jiných zoologických zahrad v České republice, konkrétně do Brna, Ostravy a Liberce. „Skupina šimpanzů tady zůstane, ale dočasně získají přístřeší v objektu v zadní části, který dříve sloužil medvědům či orangutanům," sdělil ředitel hodonínské zoo Martin Krug.

Nejen opice, ale také opuštění psi v nedalekém útulku se dočkají většího komfortu. Především budou mít více kotců. „Připravuje se přístavba nových boxů. Jedná se o vybudování jednopodlažního objektu s celkem patnácti novými zděnými boxy, z čehož čtyři budou určené pro odchov štěňat a budou zateplené," přiblížila referentka pro investiční přípravu.

Do jednoho se bude možné dostat dokonce od cesty. Má totiž soužit pro umístění psů po odchytu městskou policií mimo pracovní dobu útulku. „Výstavba je plánovaná ještě na letošní rok, v rozpočtu je 
na přístavbu vyčleněná položka," uvedl Ladislav Ambrozek, místostarosta a garant zoo, která útulek provozuje.

Předpokládané náklady činí dva a půl milionu korun. Podle ředitele zahrady je navýšení kapacity první etapou rekonstrukce útulku. Na ni se má v příštím roce navázat opravami současného zařízení.

Paradoxně až po opicích a toulavých psech půjdou městské peníze na zlepšení zázemí zaměstnanců. Novou provozní budovu zatím navrhují architekti. „Budu apelovat na zastupitele, aby město co nejdříve vyřešilo současný havarijní stav objektu. Propadá se totiž a náhradní prostory nemáme," upozornil Krug.

Do budoucna se počítá s jednopodlažní zděnou budovou, v níž mohou nalézt zázemí zaměstnanci a také tam může být vymezený prostor pro přípravu krmiva včetně skladů.