Mládě této menší tmavé opice je zatím světlého zbarvení a v náručí samice je proto lépe viditelné. Matka si ho zatím pečlivě hlídá. „Po gibonovi letos v únoru jen v měsíci květnu přišla na svět mláďata tamarína sedlového, mangabeje rudohlavého a právě guerézy,“ informoval mluvčí zahrady Ivo Cencinger.

Odborníci považují narození mláďat za chovatelský úspěch. „Všechny chovné páry jsme vytvořili před necelým rokem, navíc samice mangabeje i guerézy k nám dorazily s antikoncepcí. Předpokládali jsme proto, že mláďata by mohla přijít mnohem později, “ uvedla zooložka Lenka Štursová.

Doplnila, že je pro odborníky zajímavé sledovat rozdíly mezi jednotlivými druhy v chování matky, samce, mláděte, jejich vývoje, velikosti a osamostatnění se.

Všechny zmíněné opice patří mezi ohrožené druhy a ve všech květnových případech jde o prvoodchovy. Pohlaví mláďat lze určit až se osamostatní. „Gueréza běloramenná žije hlavně v západní Africe, v dospělosti je černá s bílými prvky a nápadně dlouhým bílým ocasem. Pohybuje se hlavně ve větvích stromů a živí se listy, plody a semeny. Ohrožena je především lovem. Čtrnáctiletého samce získala hodonínská zoo z Jihlavy, osmiletá samice přicestovala z Vídně,“ přiblížil Cencinger.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Otevře restaurace na Mutěnce. U stezky ve Svatobořicích vsadí na rychlá jídla

Restaurace ve Svatobořicích u cyklostezky Mutěnka znovu otevře. | Video: Deník/Petr Turek