„Nevzdáme se a budeme hlídat vaše počínání na radnici,“ vzkazují hodonínské koalici zástupci opozičních stran. Od prvního února má totiž město nové vedení ve složení ČSSD, KSČM, Změna a nezařazený Ivo Knápek. Z koalice tak vypadli Nezávislí, lidovci a TOP 09. Odpadlíci však rezignovat nehodlají. Naopak, jsou připraveni upozorňovat na chyby nového vedení.

„Možná bude nová koalice fungovat tak skvěle, že jejich návrhy podpoří i členové opozice. Vedení může ale dělat i takové věci, které donutí jednoho z šestnácti členů koalice najít svůj ztracený žaludek a vrátit se k dodržování dohod,“ zamyslel se nyní už bývalý hodonínský místostarosta a lidovec Ladislav Ambrozek.

Toho samotní Hodoňané oslovují, zda nechce se situací na radnici něco udělat. „Je to věc, která chce čas,“ řekl Ambrozek.

Skládat zbraně nehodlají ani Nezávislí, kteří ve volbách obsadili druhé místo a dokonce porazili i občanské demokraty v čele s tehdejší starostkou Milanou Grauovou. „Celá situace nás velice mrzí. Nehodláme se ale vzdát a budeme upozorňovat na všechny věci, které bude potřeba,“ upozornila bývalá radní za Nezávislé Eva Dřímalová. Jak podotkla, pokud měla být příčina pádu koalice pomalá práce na radnici, odpovědnost měl v první řadě nést starosta Jiří Mráka.

Rekord diskuze

„Nevzpomínám si totiž ani na jediný moment kdyby například pan Sedlačík, který byl jedním z iniciátorů pádu koalice, vznesl jedinou myšlenku posunující něco dopředu. Je patrné, že šlo o úplně něco jiného než o práci na radnici,“ obhajuje Nezávislé Dřímalová.

Z koalice zcela vypadla také TOP 09. Podle vyjádření bývalého radního za tuto stranu Petra Srnce také zastupitelé z jejích řad jsou připravení plnohodnotně plnit funkci opozice. Bedlivě sledovat situaci na radnici jsou podle Milany Grauové připravení i občanští demokraté. „Budeme bezpochyby plnit funkci opozice. Jsou problémy, na jejichž řešení se musí poukazovat bez ohledu na to, kdo sedí na radnici,“ reagovala bývalá hodonínská starosta. Také ji Hodoňané oslovují s tím, zda chystá proti nové koalici protiútok. Podle Grauové na to ale nyní není prostor. „Chce to čas,“ řekla volební lídryně občanských demokratů.

Revoluce na hodonínské radnici a následné odvolání šéfů městských organizací vyvolalo bouřlivou diskuzi také na internetových stránkách Hodonínského deníku.

„Jsem rád, že máme nové a nezkorumpované vedení, které nemá vazby na předešlé vedení města,“ napsal do diskuze například Eda. Ne všechny příspěvky jsou ale směrem k novému vedení hodonínské radnice tak pozitivní. „Pamatuji si na slova pana Mráky, když tvrdil, že se žádné personální zemětřesení nekoná. Skutek utek, dobře to pan starosta vede. Pane Mráko, opět jste sklidil moje hluboké opovržení,“ kritizoval postup starosty Radek Michenka.