Jako nerespektování návrhů opozice a zastupitelských klubů vůbec vidí opoziční zastupitelé současné složení kontrolního a finančního výboru. Shodli se na tom ve svém prohlášení, které zaslali do redakce Hodonínského deníku Rovnost.

„Odvoláním stávajících členů kontrolního a finančního výboru a volbou nových členů těchto orgánů dala nová koalice občanům a všem opozičním zastupitelům jasně najevo, že nemá zájem o jakoukoliv spolupráci s opozičními zastupiteli, především v kontrolních orgánech,“ píše se v prohlášení.

Opozičním zastupitelům se nelíbí především rozložení sil v těchto výborech. I když jsou předsedové obou výborů z řad opozice, převládá podle nich množství zastupitelů koaličních. Opozice přitom tvrdí, že do obou výborů nominovala své zástupce, a to jak z řad zastupitelů, tak i obyvatel města. Koalice však tyto návrhy údajně nevyslyšela, čímž došlo k porušení zásad, kterými se zastupitelstvo města řídilo více než dvacet let.

„Vadí nám, že se upustilo od myšlenky, kdy dva kontrolní výbory zastupitelstva byly vždy v rukou opozice. Ta mohla kontrolovat činnost, kterou koalice prováděla,“ řekl například Vítězslav Krabička ze Změny.

Podle šéfky komunistů Martiny Milerové nyní ztrácí funkce kontrolního výboru smysl, který má mít. „S rozložením výborů nejsme v žádném případě spokojení. Navrhovali jsme dva naše zastupitele, mě a Jaromíra Herzána. Koalice mi přislíbila, že ve výborech budeme oba. Nakonec jsem tam pouze sama, což se mi vůbec nelíbí,“ uvedla Milerová.

Ta stejně jako všichni opoziční zastupitelé požaduje znovurozdělení sil, o které chce usilovat na dalším zastupitelstvu. „Doufám, že současná koalice zváží tento špatný krok a dá nám možnost, abychom se také mohli spolupodílet na tvorbě města pomocí komisí a doporučování různých věcí,“ uvedl šéf hodonínský sociálních demokratů Roman Sedlačík.

Starosta města Igor Taptič však v současném rozložení nevidí problém. „Politické subjekty si navrhovaly své kandidáty a my jsme se snažili, aby tam měl každý z nich svého zástupce,“ řekl Taptič s tím, že pokud nesouhlasí Vítězslav Krabička se současným zástupcem Změny, kterým je Čeněk Čechovský, je ochotný o změně zástupce strany jednat. Krabička přitom navrhoval jako kandidáta do finančního výboru sám sebe. V kontrolním výboru chtěla mít Změna Ivo Knápka.

„Ve chvíli, kdy za mnou přijdou zástupci opozičních stran s návrhem, aby se změnili členové, kteří je zastupují v kontrolním a finančním výboru, jsem samozřejmě ochotný o tom jednat. Na kandidátech se ale musí domluvit sami mezi sebou. To mluvím za sebe. Jsem ale člen koalice a rady,” uzavřel Taptič s tím, že opozice za koaličními partnery s výtkami vůbec nepřišla.

Složení výborů:

Finanční výbor:
Šárka Látalová, Karel Balga, Čeněk Čechovský, Jiří Koliba, Petr Krčmář, Libor Malovaný, Pavel Míka, Lubor Šimeček, Vlastimil Trnečka

Kontrolní výbor:
Martina Milerová, Karel Cetkovský, Zuzana Domesová, František Hladil, Anton Ivánek, Igor Mlýnek, Martin Pražák, Jiří Štukavec, Kamil Vinklárek