Volba členů finančního a kontrolního výboru. To bude jeden z nejdůležitějších bodů programu pondělního zastupitelstva v Hodoníně. Na minulém zasedání totiž nová koalice složená z ČSSD, KSČM a Změny prohlasovala odvolání členů obou výborů. Do funkce předsedy finančního výboru potom sociální demokracie navrhla zastupitele ze svých řad – Vlastimila Trnečku. Neúspěšně.

Zda se znovu pokusí získat křeslo předsedy, nebyl šéf hodonínské ČSSD a místostarosta Roman Sedlačík schopen říci. „Budeme teprve jednat v klubu,“ vzkázal Sedlačík přes mluvčí radnice Petru Kotáskovou.

Radní za sociální demokracii Jiří Janda na zasedání zastupitelstva nominaci Trnečky na předsedu odůvodnil tím, že opozice nedodala do zasedání zastupitelstva čtrnáctého února své kandidáty. „Chtěli jsem zachovat, aby předsedou výboru byl člen zastupitelstva. Jen lidovci nominovali Antonína Tesaříka. Ten ale není zastupitel,“ zdůvodnil nominaci sociální demokracie Janda.

Eva Dřímalová ze seskupení Nezávislí ale hned na zasedání zastupitelstva upozornila, že předsedou finančního a kontrolní výboru je vždy člen opozice. V tomto případě tak někdo z ODS, Nezávislých, KDU – ČSL nebo TOP 09. Zastupitelé ale nakonec volbu členů výboru a jejich předsedu odložili na další zasedání.

Bývalý místostarosta a lídr Nezávislých Igor Taptič pro Hodonínský deník už ale sdělil, že uskupení bude chtít jedno křeslo ve finančním i kontrolním výboru. „Přístup sociální demokracie jsem poznal už při obsazování komisí. Až jsme měli domluvené, kdo v nich zasedne, ČSSD třikrát změnila názor,“ poznamenal Taptič.

V kandidátech zatím nemají jasno podle zastupitelky Martiny Milerové komunisté. Šéfka klubu zastupitelů KSČM už ale dříve sdělila, že místa předsedů by měla získat opozice. To je nepsaným pravidlem a zároveň slušností i podle politologa z Masarykovy univerzity Lubomíra Kopečka. „Je to zvyk a zároveň velmi rozumný tah. Bylo by totiž divné, kdyby radnice kontrolovala sama sebe,“ vysvětlil Kopeček.

Většinu křesel pro opozici a zároveň funkce obou předsedů podporuje uskupení Změna. „Máme po jednom kandidátovi do obou výborů. Jsme ale ochotní i ustoupit,“ informoval radní za Změnu Vítězslav Krabička.

Podle vyjádření zastupitele za ODS a odvolaného předsedy kontrolního výboru Antona Ivánka by jedno z křesel předsedů rádi získali občanští demokraté. Právě kandidáta této strany a popřípadě Nezávislých podpoří podle zastupitele za KDU – ČSL Ladislava Ambrozka lidovci. Stejně se při volbě zachovají podle Zdeňka Grombiříka i zastupitelé za TOP 09.