Místostarosta a garant odboru ekonomiky a financí Vítězslav Krabička (Změna) je se současnou podobou návrhu spokojený. „Investice by měly směřovat tam, kde jsou nemovitosti v havarijním stavu. Tedy například do chodníku, silnic či kanalizace," uvedl Krabička s tím, že hodnota navržených akcí činila dvě stě sedmdesát milionů korun. „Nakonec jsme se sjednotili na devadesáti milionech," dodal.

Podle účetního konceptu by tak příští rok mělo z městské kasy přitéct šestnáct milionů na pokračování výstavby komunitního domu či sedm milionů na opravu krytého bazénu. Další miliony jsou nachystané na cestu ve Vřesové, rekonstrukci útulku pro psy nebo do vzduchotechniky v kině. Naopak se do rozpočtu zatím nedostala stavba parkoviště v Družstevní čtvrti či rekonstrukce správní budovy hřbitova.

Bývalý garant rozpočtu a současný opoziční zastupitel Ladislav Ambrozek (KDU-
-ČSL) na návrhu vítá, že zůstalo snižování zadluženosti města a předpoklad snížení příjmů z hazardu. Za smutný trend ale považuje návrat „medvídka", čili politicky rozdělovaných dotací. „Od roku 2000 jsme zavedli grantový systém. Nikoho nenapadlo žádat o dotace jinak, měli přesně daná pravidla," uvedl Ambrozek a upozornil, že od roku 2007 se podpora začala opět udělovat mimo systém. „Počínaje jedním milionem na hokej a asi třemi sty tisíci na romské středisko. V rozpočtu na příští rok jsou individuální dotace ve výši 3,65 milionu na sport dospělých a více než milion na mimořádné účely a nově dva miliony na individuální dotace pro kulturu," řekl bývalý lidovecký místostarosta.

Podle Krabičky přišel dvoumilionový požadavek na grant z této položky na pořádání metalového hudebního festivalu. „Nejdříve potřebujeme znát názor kulturní komise, následně bychom se žádostí měli zabývat na radě a v zastupitelstvu. Obecně je tato částka vyčleněná na podporu kultury," vysvětlil místostarosta.

Také lídr Svobodných Petr Buráň je rád, že navrhovaný rozpočet nezvyšuje zadlužení města. „A že je navržený jako vyrovnaný s použitím přebytku z minulých let," podotkl Buráň. Na druhé straně podobně jako šéf lidovců má obavy s přidělování přímé dotace do sportu a kultury za více než pět milionů korun. Zároveň nesouhlasí s výstavbou vinného sklepa pro městský hotel Krystal. Podobný názor mají i Nezávislí. Ty navíc zaujaly částky určené na cestovní ruch a propagace a infokanál. „Obě za milion korun. Nejsem si jistý, jestli jsou lidé v našem městě opravdu o všem informovaní," myslí si bývalý starosta za Nezávislé Igor Taptič.

Návrh rozpočtu také počítá s příjmy. Třináct milionů má například přibýt do obecního měšce díky prodejům pozemků na Výhoně a ve Velkých kasárnách. „Máme připravenou územní studii a v radě jsme dávali souhlas s tím, že tam budeme připravovat stavební místa pro rodinné domky," přiblížil místostarosta.

Podle vedoucího odboru ekonomiky a financí Mariana Maňáka jsou v rozpočtu z investičních dotací jen ty na záměr Regenerace Jihovýchod, což je více než dvanáct milionů korun na cesty ve Vřesové či Očovské ulici. Na další rozhodnutí o přiznání finanční podpory od unie či státu radnice čeká.

Obyvatelé Hodonína se zatím nemohou zapojit do přípravy městského rozpočtu na internetu podobně jako je tomu už od roku 2013 u rozpočtu krajského. Tam mohou každý říjen vytipovat priority, které by měly být placené z veřejných peněz. Loni se na přípravě tímto způsobem podílelo zhruba čtyři sta Jihomoravanů.