Hodonínská opozice bojkotuje čtvrteční náhradní zasedání zastupitelstva. To svolal starosta Jiří Mráka poté, co pondělní schůze skončila po třech minutách. Zastupitelé totiž neschválili program jednání. Opozice ale tvrdí, že svolání náhradní schůze je protizákonné.
„Starosta musí sedm dnů před zasedáním informovat o datu a místu konání zastupitelstva. Tento termín nedodržel. Přitom to vyplývá i ze zákona obcích,“ upozornil opoziční zastupitel za TOP 09 Kamil Vinklárek. Zároveň dodal, že náhradní schůzi smí starosta svolat v případě, když se řádné jednání nemohlo uskutečnit pro nedostatečný počet zastupitelů. „To se v pondělí nestalo,“ poukázal Vinklárek. Opozice proto sepsala společný dopis adresovaný Mrákovi. Podepsali jej zastupitelé ze všech čtyř opozičních stran, a sice KDU–ČSL, TOP 09, ODS a seskupení Nezávislí.
Nikdo z nich se čtvrtečního zasedání aktivně nezúčastní, ale někteří na něj přijdou. Podle Vinklárka může mít schůze dohru až u soudu. „Jsem přesvědčený, že usnesení přijatá na této nelegálně svolané schůzi jsou neplatná,“ myslí si. Že starosta svoláním porušil zákon, řekli pro Hodonínský deník Rovnost i další opoziční zastupitelé, Alena Venhodová (ODS) a Milan Třeštík (Nezávislí).
Starosta ale opozici vzkázal, že jednání bude. Zároveň odmítl nařčení z porušení zákona. „Radili jsme s právníky a na ministerstvu vnitra. Všichni nám dali za pravdu,“ bránil se Mráka.
Ten chování opozice označil za politikaření. „Svolal jsem tak rychle jednání kvůli bytové problematice a rozpočtu. To jsou dvě klíčové věci. Brzdění jejich projednávaní dělá problémy městu i samotným obyvatelům Hodonína,“ nechápe chování opozice Mráka.
Podpora rady
Toho svoláním schůze pověřila i městská rada. Sešla se hned po pondělním zasedání zastupitelstva. „Doporučili jsme svolat schůzi zastupitelstva, aby Hodonínští nemuseli čekat přes prázdnin například na rozhodnutí týkající se bytů. Navíc v červenci někteří zastupitelé odjíždí na dovolenou,“ vysvětlila radní za KSČM Martina Milerová. Jak dodala, i radní si správnost svolání zastupitelstva ověřovali.
Zákon o obcích uvádí pouze, že náhradní termín zastupitelstva starosta svolává, pokud řádné zastupitelstvo ukončil, protože na něm není nadpoloviční většina členů. A není tedy schopné přijat usnesení.
Podle právníka Václava Nováka zákon o obcích nepamatuje právě na situaci, kdy skončí schůze kvůli neschválení programu. „V tomto případě se řídíme nejbližším možným paragrafem,“ míní Novák. Podle něj jde o paragraf devětaosmdesát. V něm se píše, že nesejde-li se zastupitelstvo obce po dobu delší než šest měsíců tak, aby bylo schopno se usnášet, ministerstvo vnitra je rozpustí. „Potom se ptám, kdy se není zastupitelstvo možné usnášet. Myslím, že i v případě neschválení programu,“ uvedl Novák. Potom podle něj může starosta svolat náhradní zasedání.