„Je to od studentů pěkné, ale je strašně důležité, aby na to opozice reagovala, ale tak, aby to nevyznělo, že byli studenti zneužiti,“ řekl člen výboru hodonínské TOP 09 Tomáš Sotoniak.

Studentský parlament, kterému se pod výzvu na www.vhodonine.cz podepsalo přes čtyři sta lidí, požádal o schůzku všechny opoziční strany. „Nechceme v tom studenty nechat. Chceme je aktivněji podpořit a dát vědět, že to, co se v Hodoníně děje, cítíme jako vážnou situaci,“ uvedl lídr Nezávislých Igor Taptič. Poměr hlasů v zastupitelstvu sice stojí na těsné převaze jednoho hlasu koalice, Nezávislí už však zvažují další kroky, jak to změnit. Chtějí například opět vyzvat radního za Změnu Ivo Knápka, který původně kandidoval za Nezávislé a jehož hlas pomohl k pádu původní koalice ČSSD, Nezávislých a lidovců, aby složil mandát. „On není osoba, která by měla reprezentovat město,“ uvedl Taptič s tím, že Knápek neplní volební program, díky kterému dostal od voličů mandát.

„Co se týká volebního mandátu, nedali mi ho Nezávislí, ale občané,“ reagoval na záměr Nezávislých Ivo Knápek. „Vyzvat mě mohou, na to právo mají, ale mě zvolili občané. Volební programy stran jsou velmi podobné, já jsem byl navíc ten, který celou volební kampaň Nezávislým zaplatil,“ dodal Ivo Knápek.

Už nejen slovy chce studenty podpořit i ODS. „Jsme za změnu na radnici, nicméně musíme se na společném postupu domluvit a učinit ho ve spolupráci s ostatními opozičními stranami, či všemi ostatními stranami,“ vyjádřil se místopředseda hodonínské ODS Jiří Vincenc. Dohodě by podle něj neměly bránit ani pošramocené osobní vztahy, které vznikly v minulém volebním období mezi některými členy ODS a Nezávislých. „Nad osobní vztahy se profesionální politik vždycky musí umět povznést. Pokud ne, tak tam nemá co dělat,“ myslí si Vincenc.

Neúnosné kroky

TOP 09 už v úterý po schůzce se studenty vydala na svých stránkách vyjádření. Žádá v něm vedení města o zdržení se dalších nevratných kroků, o opakování výběrových řízení na ředitele domu kultury a TEZy a o zveřejnění originálů koncepcí uchazečů o ředitelské posty i doporučení odborníků z výběrových komisí. Tuto iniciativu TOP 09 podporují i lidovci. Podle Ladislava Ambrozka by se i v samotné ČSSD mohli najít zastupitelé, pro které mohou být kroky koalice už neúnosné.

K tomu, aby se opakovala výběrová řízení na ředitele domu kultury a TEZy, však nevidí jediný důvod místostarosta Jaromír Hýbner (Změna). „Proběhla naprosto demokraticky v souladu se všemi předpisy a podle zákona,“ řekl. Koncepce uchazečů jsou podle něj chráněné autorským právem a radnice je může zveřejnit jen s písemným souhlasem autorů. „Už jsem poprosil tajemnici úřadu, aby požádala účastníky výběrového řízení o souhlas se zveřejněním koncepce,“ nebrání se tomuto Hýbner. V Hodonínských listech by podle něj měl vyjít seznam informací, které může radnice zveřejnit či je poskytnout k nahlédnutí.

Výběrová řízení na ředitele kulturního domu a TEZy byla čistá i podle starosty Hodonína Jiřího Mráky. „Už si nedovedu představit, co může být demokratičtějšího, když ve výběrové komisi byli i zástupci opozice,“ reagoval starosta. Ten také otevřeně připustil, že iniciativy studentů a opozice mohou ohrozit koalici.

ČTĚTE TAKÉ: Volba ředitele: studenti kritizují vedení města